Artykuł sponsorowany

Podziały majątku w praktyce - kluczowe kwestie prawne i finansowe. Kancelaria Radców Prawnych Małgorzata Połukard-Falkowska Natalia Falkowska-Wierczewska

Podziały majątku w praktyce - kluczowe kwestie prawne i finansowe. Kancelaria Radców Prawnych Małgorzata Połukard-Falkowska Natalia Falkowska-Wierczewska

Podział majątku to często nieunikniona konsekwencja rozstania małżeńskiego, a także sytuacji, gdy wspólnie zgromadzone dobra mają być podzielone między spadkobierców. Proces ten może być skomplikowany i stresujący, zwłaszcza gdy strony nie potrafią dojść do porozumienia co do wartości i sposobu podziału poszczególnych składników majątku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie prawne i finansowe związane z podziałem majątku, aby pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć ten proces i uniknąć potencjalnych problemów.

Podstawy prawne podziału majątku

W Polsce, podstawowym aktem prawnym regulującym kwestię podziału majątku jest Kodeks cywilny. Zgodnie z jego przepisami, istnieją dwa główne systemy majątkowe, które decydują o tym, jak majątek będzie dzielony w przypadku rozwiązania małżeństwa lub śmierci jednego z małżonków. Są to ustrój wspólności majątkowej oraz ustrój rozdzielności majątkowej.

Wspólność majątkowa jest domyślnym ustrojem małżeńskim w Polsce. Oznacza to, że jeśli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej określającej inny ustrój, majątek zgromadzony przez nich w trakcie trwania małżeństwa będzie wspólny. W przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków, wspólny majątek zostaje podzielony na równo między nimi lub ich spadkobierców.

Rozdzielność majątkowa może być ustanowiona na mocy umowy majątkowej zawartej przed lub w trakcie trwania małżeństwa. W takim przypadku, każdy z małżonków zachowuje swoje osobiste dobra oraz odpowiada za swoje długi. W przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków, majątek każdej ze stron pozostaje niepodzielony.

Sposoby podziału majątku

Radcowie prawni specjalizujący się w prawie rodzinnym i spadkowym mogą udzielić wsparcia na każdym etapie procesu podziału majątku, od negocjacji między stronami po reprezentowanie klienta przed sądem. Usługi tego typu oferuje m.in. Kancelaria Radców Prawnych Małgorzata Połukard-Falkowska Natalia Falkowska-Wierczewska z Bydgoszczy.

Podział majątku może odbyć się na kilka sposobów. Najprostszym i najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest porozumienie między stronami co do wartości i sposobu podziału poszczególnych składników majątku. W takim przypadku, strony mogą zawrzeć umowę cywilnoprawną, która będzie regulować kwestie związane z podziałem majątku.

Jeśli jednak strony nie są w stanie dojść do porozumienia, konieczne może być wszczęcie postępowania sądowego. Sąd może orzec o podziale majątku w ramach postępowania rozwodowego lub odrębnego postępowania majątkowego. W takim przypadku, sąd bierze pod uwagę różne czynniki, takie jak wkład każdej ze stron w zgromadzenie majątku, potrzeby małżonków i ich dzieci oraz inne okoliczności mające wpływ na sprawiedliwość podziału.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz