Materiał Partnera

Rachunkowość a księgowość – najważniejsze różnice

Rachunkowość a księgowość – najważniejsze różnice

Bardzo często rachunkowość myli się z księgowością lub są to wyrażenia stosowane zamiennie. Niestety to błąd. Terminy te nie są jednoznaczne, pomimo, że dotyczą tej samej dziedziny związanej z finansami. Na czym polega różnica oraz czy jest ona ważna z punktu widzenia prowadzenia działalności? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Co to jest rachunkowość?

Rachunkowość to system wszystkich zdarzeń gospodarczych jakie mają miejsce w przedsiębiorstwie. Zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem oraz prezentacją informacji, a także podejmowaniem decyzji o prowadzonej działalności gospodarczej. Jej zadaniem jest identyfikowanie zdarzeń, które wpływają na finanse przedsiębiorstwa. Dzięki działaniom związanym z rachunkowością właściciele firm mogą kontrolować przepływ kapitału w przedsiębiorstwie oraz zareagować w sytuacji, w której firma stoi przed problemem zbytniego ryzyka lub bankructwa. Rachunkowość jest rozbita na takie działy jak księgowość, sprawozdawczość i kalkulacje.

Co to jest księgowość?

Księgowość to pojęcie węższe w stosunku do rachunkowości. Składa się na jeden z wielu działań rachunkowości i zajmuję się rejestrowanie w formie zapisów wszystkich działań gospodarczych prowadzonych przez przedsiębiorstwo. Zawiera, więc zapis wszystkiego, co zostało kupione przez firmę, sprzedane, koszty przeznaczone na działania marketingowe, a przede wszystkim na wynagrodzenie dla pracowników. Księgowość pokazuje jakie kwoty pieniężne zostały przekazane na określone podatki: dochodowy, PIT i inne. Do głównych zadań księgowej należy:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa,
  • tworzenie zestawienia sald i obrotów,
  • wykonanie wyceny pasywów i aktywów,
  • segregacja i katalogowanie dokumentów firmowych.

Do bardziej szczegółowych zadań księgowych należy:

Na tym przykładzie widać, że księgowość to bardzo duże spektrum działalności. Jej celem jest utrzymanie porządku finansowego w przedsiębiorstwie. Jeśli sami nie potrafimy poradzić sobie ze sprawi księgowymi lub rachunkowymi, warto skorzystać z usług wykwalifikowanych biur księgowych, którzy w skuteczny sposób poprowadzą wszystkie kwestie finansowe firmy.

Opracowanie:
Niepołomice, Rynek 15
tel. 12 288 15 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz