Materiał Partnera

Rozliczenie PIT 2018 – o czym musimy pamiętać, rozliczając się z fiskusem?

Rozliczenie PIT 2018 – o czym musimy pamiętać, rozliczając się z fiskusem?

To, jak trudno będzie wykonać rozliczenie PIT, w dużej mierze zależy od naszego trybu życia. Osoby, które pracują w jednym miejscu, nie mają żadnych dodatkowych dochodów i ulg, PIT wypełnią bez problemu. Jeśli jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, na przykład, w ciągu roku zmienialiśmy miejsce pracy, o pomoc w rozliczeniu lepiej poprosić księgową. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności i dodatkowych wizyt w urzędzie skarbowym.

Kto musi złożyć deklaracje podatkową PIT?

PIT-y obowiązują wszystkich, którzy w ubiegłym roku osiągnęli dochody podlegające opodatkowaniu. Składki podatkowe są zwykle opłacane na bieżąco, z każdym wynagrodzeniem, PIT to jednak roczne sprawozdanie podatkowe, które pozwala między innymi obliczyć, jakie są przysługujące nam ulgi, oraz ile zwrotu podatku możemy otrzymać. PIT wypełniamy zawsze za poprzedni roku – czyli w 2018 roku uwzględniamy w nim źródła dochodu z roku 2017. Warto jednak pamiętać, że znaczenie ma tutaj nie czas trwania umów o pracę, lub zleceń, ale moment przelania pieniędzy na nasze konto – na przykład, jeśli zakończyliśmy prace w jakiejś firmie w grudniu 2016 roku, ale ostatnie wynagrodzenie wpłynęło na nasze konto dopiero w styczniu, to wypełniając PIT musimy się z niego rozliczyć. W wypełnieniu PIT-u pomoże nam księgowa Barbara Osiecka – prowadzone przez nią biuro rachunkowe świadczy usługi nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla klientów indywidualnych.

O czym często zapominamy wypełniając PIT?

Prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT wielu osobom przysparza sporo kłopotów. O dochodach od pracodawcy zwykle pamiętamy, problem pojawia się jednak w innych sytuacjach – to dochody, o których nie wiemy, że podlegają one opodatkowaniu. Dotyczy to na przykład sprzedaży drobnych rzeczy na aukcjach internetowych – zgodnie z przepisami, jeśli wystawiamy na aukcję towar wcześniej niż po 6 miesiącach od jego nabycia, to taka sprzedaż powinna zostać wymieniona w deklaracji PIT, także wtedy, kiedy nie przyniosła nam ona zysku. Sytuacją wywołująca kłopoty są też dochody nieletnich – licealiści, którzy dorabiają sobie w wakacje lub w weekendy, również muszą zostać rozliczeni. Najczęściej takie dochody są rozliczane razem z PIT-em rodziców. Rozliczeniu podlegają też zarobki pochodzące z zagranicy. Podatki powinny też płacić osoby zajmujące się sprzedażą puszek, makulatury i innych towarów przeznaczonych do recyklingu. Opodatkowany jest również handel wszelkiego rodzaju produktami wykonywanymi ręcznie – jeśli sprzedajemy przerabiane przez siebie meble, lub wykonane na szydełku ozdoby, poinformujmy o tym naszą księgową.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz