Artykuł sponsorowany

Przygotowanie ogrodu na sezon zimowy

Przygotowanie ogrodu na sezon zimowy

Jesień to czas, kiedy ogrody wyglądają naprawdę zjawiskowo. Nie oznacza to jednak, że można w tym czasie odpocząć od prac ogrodowych. W momencie, gdy z drzew zaczynają spadać kolorowe liście, należy rozpocząć przygotowania do sezonu zimowego. Wiele osób nie wie jednak od czego zacząć i co trzeba wykonać. Z naszego artykułu można dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja i zabezpieczenie ogrodu przed nadchodzącymi mrozami.

Najlepiej zacząć od sprzątania

Nie da się ukryć, że to właśnie jesienią właściciele ogrodów mają najwięcej pracy. Największym problemem są liście, które z drzew liściastych spadają w naprawdę ogromnych ilościach. Zazwyczaj jedno porządne grabienie to zdecydowanie za mało. Należy regularnie czyścić teren ogrodu, gdyż pozostawione liście nie przepuszczają powietrza oraz zaczynają gnić.

Oczywiście prace pielęgnacyjne to nie tylko grabienie. Rabaty kwiatowe należy wyczyścić z wszelkich resztek roślinnych oraz starych gałązek, gdyż pozostawione mogą przyczynić się do rozwoju szkodliwych bakterii. Kolejny punkt to pozbycie się liści spod drzew i krzewów. W ten sposób można zapobiec pojawieniu się gryzoni.

Przygotowanie trawników

Zadbany trawnik to elementarna część każdego ogrodu oraz działki. Jednak ignorując stan murawy, można przyczynić się do jej zniszczenia. Kluczowe w przygotowaniach jest grabienie liści i pozbycie się wszelkich odpadków, które pod pokrywą śniegu mogłyby po prostu zgnić. Warto zaznaczyć, że liści nie należy wyrzucać na kompost, gdyż mogą przydać się do okrycia innych roślin.

Kolejny etap przygotowania trawnika przed sezonem zimowym to koszenie. Na początku zimy wysokość trawy powinna oscylować w granicach 4-5 cm. Żeby udało się osiągnąć taki efekt, należy skosić ją ostatni raz pod koniec października lub na początku listopada. Ostatni krok to zastosowanie nawozów na bazie fosforu i potasu. Wzmacniają one system korzeniowy i odporność na mrozy.

Oczko wodne

Z zabezpieczeniem oczka wodnego nie można zwlekać do ostatniej chwili, gdyż pierwsze minusowe temperatury mogą uszkodzić jego elementy. Na początku należy usunąć sprzęt, czyli pompy, filtry, lampy UV itp. Następnie można przejść do czyszczenia samego zbiornika z odpadków i liści.

Bardzo ważna jest pielęgnacja roślin, które znajdują się na dnie oczka. Te, które nie są odporne na mrozy najlepiej przechować w domu. Natomiast pozostałą roślinność należy przyciąć i wyczyścić.

Nie można zapominać także o rybkach. Są one w stanie przetrwać zimę w oczkach, których powierzchnia przekracza 15m2, a głębokość jest większa niż 1 metr. Należy zapewnić im dostęp do tlenu i zapobiec zamarznięciu wody. Dodatkowym zabezpieczeniem może być siatka, która zatrzyma liście i inne zanieczyszczenia.

Ochrona roślin

Bardzo ważną czynnością jest podlewanie drzew i krzewów, gdy jesienią opady są znikome. Odpowiednia ilość wody pozwala roślinom przygotować zapas wody na mroźne dni. Nie można zapomnieć także o okryciu agrowłókniną tych roślin, które nie znoszą ujemnych temperatur.

Zawsze zadbany ogród

Jak widać utrzymanie ogrodu w dobrym stanie, to bardzo wymagające zajęcie. Trzeba poświęcić wiele godzin na jesienne porządki. Oczywiście nie wszyscy mają tyle czasu, aby zadbać o wszystko samemu. Nie trzeba się jednak martwić, gdyż w takich przypadkach wystarczy skorzystać z pomocy firmy ogrodniczej. Warto wybrać specjalistów z SW Ogrody Sławomir Wierzbicki, którzy zajmą się wszystkim, co trzeba. Z ich pomocą można być pewnym, że ogród będzie dobrze przygotowany na zimę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz