Materiał Partnera

Przeglądy gwarancyjne samochodu - prawa i obowiązki

Przeglądy gwarancyjne samochodu - prawa i obowiązki

Dbałość o odpowiedni stan techniczny swoich czterech kółek to obowiązek ich właściciela.W przypadku nowych pojazdów warunkiem utrzymania i przedłużenia gwarancji na samochód są przeglądy gwarancyjne. Pozwalają one wykryć ewentualne usterki, których naprawa realizowana jest najczęściej w ramach gwarancji, czyli użytkownik pojazdu nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Nie tylko ASO

Gwarancja to nie tylko przywileje dla kierowcy, to także szereg obowiązków. Jednym z nich jest dotrzymanie harmonogramu przeglądów okresowych. Producenci pojazdów dokładnie określają, co ile kilometrów należy wykonać przegląd z wymianą oleju, jakie elementy muszą zostać skontrolowane lub podlegają wymianie. Dziś coraz częściej o terminie przeglądu decyduje komputer pokładowy, który na podstawie warunków eksploatacji określa, kiedy należy dokonać wizyty w serwisie. Od 2010 r. właściciel auta może sam wybrać, czy zdecyduje się na naprawę samochodu w autoryzowanej sieci naprawczej, czy też będzie odwiedzał ze swoim pojazdem w warsztat niezależny, jak na przykład Japan Auto. Jacek Gryta. Jest to możliwe dzięki rozporządzeniom Unii Europejskiej, a dokładniej chodzi tu o dyrektywę GVO, która daje prawo każdemu właścicielowi auta do jego naprawy w serwisie niebędącym ASO bez utraty gwarancji producenta. Niemniej jednak należy pamiętać, że wybrany przez nas serwis samochodowy powinien spełniać kryteria jakościowe określone dla autoryzowanych stacji obsługi, czyli musi posiadać odpowiednie wyposażenie, części muszą być akceptowane przez producenta pojazdu, a stosowane procedury i technologie muszą być zgodne z tymi, które są używane w ASO. W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się skorzystać z usług dostępnych w warsztacie niezależnym, autoryzowany serwis nie może z tego powodu odmówić nam w przyszłości honorowania gwarancji. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy przegląd lub naprawa u mechanika niezależnego dokonane zostały wadliwie. Dlatego też, mimo iż przepisy unijne tego nie wymagają, właściciel samochodu dla własnego spokoju powinien udokumentować przegląd wykonany poza ASO.

Nasze auto w rękach fachowców

Wybór niezależnego serwisu bardzo często oznacza także oszczędności wynikające z niższych cen niż w ASO. Niemniej jednak, wybierając dobry warsztat samochodowy, warto sprawdzić, jakie kryteria jakościowe określił dla ASO producent pojazdu i jeżeli wybrany przez nas warsztat również spełnia te warunki, to nie utracimy gwarancji. W chwili obecnej na rynku funkcjonuje wiele niezależnych serwisów, które dysponują odpowiednią wiedzą oraz narzędziami i urządzeniami, umożliwiającymi naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne. Jednym z nich jest Japan Auto. Jacek Gryta z Warszawy. Świadczą oni kompleksowe usługi związane z naprawą samochodów japońskich. W ramach swojej działalności oferują naprawy silników, skrzyń biegów i zawieszenia oraz weryfikację usterek elektronicznych, jak również usługi wulkanizacyjne. Zapewniają także obsługę w zakresie czyszczenia, odgrzybiania i uzupełniania klimatyzacji samochodowej. Służą precyzyjną oceną stanu technicznego auta przed jego zakupem. Dodatkowo świadczą również usługi holownicze. Japan Auto. Jacek Gryta, to ponad trzynastoletnie doświadczenie w branży, grono zadowolonych klientów oraz gwarancja najwyższej jakości usług.

Decyzja o wyborze serwisu, w którym wykonany zostanie przegląd gwarancyjny, należy do właściciela pojazdu. Warto jednak pamiętać, że jest wiele aspektów, które powinniśmy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Natomiast podstawowym kryterium wyboru nie może być tylko i wyłącznie cena dostępnych usług.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz