Artykuł sponsorowany

Co zrobić, gdy samochód zepsuje się w drodze?

Co zrobić, gdy samochód zepsuje się w drodze?

Samochód to dla wielu z nas podstawowy środek transportu. I mimo że regularnie przechodzi przegląd, a z każdą usterką udajemy się do mechanika, zawsze istnieje ryzyko, że coś zepsuje się w trakcie drogi. Taka sytuacja zawsze jest stresująca, ale będzie kosztować o wiele mniej nerwów, kiedy poznamy procedurę działań w wypadku awarii. Odpowiednie przygotowanie się w myśl zasady „lepiej dmuchać na zimne” pozwoli szybciej uzyskać pomoc i przede wszystkim ograniczyć koszty z nią związane.

Czego można łatwo uniknąć, czyli jak przygotować się na usterkę

Nie sposób przewidzieć, co zepsuje się w samochodzie. Usterka na drodze może przydarzyć się każdemu, ale na niektóre sytuacje możemy być zawsze przygotowani. Podstawą w każdym aucie powinna być zapasowa opona. Zazwyczaj ją mamy, ale czy na pewno jest w pełni użyteczna? Często okazuje się, że brak w niej powietrza, brak w wyposażeniu odpowiedniego klucza do wymiany koła lub podnośnika. I w takiej sytuacji niezbędna jest pomoc drogowa.

Dlatego podstawą wyposażenia każdego auta powinno być sprawne zapasowe koło – które należy co pewien czas kontrolować – oraz zestaw samochodowych narzędzi. Warto też mieć ze sobą kable do odpalania silnika w przypadku, gdy samochód nagle zgaśnie i nie będziemy w stanie go uruchomić.

Przydarzyła mi się usterka… Po pierwsze – pamiętaj o bezpieczeństwie

A co w sytuacji, gdy już doszło do usterki i nie da się jej samodzielnie usunąć? Trzeba przede wszystkim zachować środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. W pierwszej kolejności należy ustawić auto jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub w miarę możliwości zjechać na pobocze. Koniecznością jest włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie za samochodem trójkąta ostrzegawczego. Odległość trójkąta od pojazdu zależy od miejsca, w którym się znajdujemy - w przypadku autostrady jest to 100 metrów, na terenie niezabudowanym – 30 do 50 metrów, a na terenie zabudowanym maksymalnie do 1 metra. Dzięki temu ostrzeżemy innych kierowców, że na drodze znajduje się przeszkoda i należy ją ominąć.

Niezbędna pomoc

W większości przypadków problemów na drodze rozwiązaniem będzie pomoc drogowa. Najlepiej, aby była to firma, która oferuje także holowanie pojazdów, najlepiej do wybranego przez nas, dogodnego punktu. W okolicach Wrocławia takie usługi świadczy AutoSerwis Hol-Jag.

Zachowaj spokój

Niezależnie od tego, co się wydarzyło, kluczem jest zachowanie spokoju. Nie wolno narażać siebie i pasażerów, a także innych osób na drodze, na zagrożenie. Dlatego, jeśli zauważysz, że coś się stało, zadbaj najpierw o bezpieczeństwo, a następnie podejmij odpowiednie kroki.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz