Artykuł sponsorowany

Projektowanie wentylacji, badania jej wydajności i przeglądy okresowe - Multi Dom Eko

Projektowanie wentylacji, badania jej wydajności i przeglądy okresowe - Multi Dom Eko

Systemy wentylacji możemy znaleźć zarówno w zakładach pracy, jak i halach przemysłowych. Ich głównym zadaniem jest wymiana powietrza w pomieszczeniach. Poza tym wentylacja może przyczyniać się do zmniejszenia strat ciepła. System ten ma wiele zalet, jednak poprawne jego działanie zależy od wykonania odpowiedniego projektu, przeprowadzania badań wydajności oraz regularnego wykonywania okresowych przeglądów wentylacji.

Projektowanie wentylacji – jak zrobić to dobrze?

Duży wpływ na pracę systemu wentylacji ma jej odpowiednie zaprojektowanie. Poprawnie zaprojektowana wentylacja będzie wydajna, mniej awaryjna oraz nie będzie przeszkadzała użytkownikom. W przypadku złego projektu system może dość głośno pracować, co jest uciążliwe. Z tego względu projektowanie wentylacji najlepiej zlecić specjalistom. Tych znajdziemy w firmie Multi Dom Eko z Poznania, która posiada również punkty w Gnieźnie, Kaliszu i Lesznie. Na rynku działa już od 2016 roku. Firma Multi Dom Eko specjalizuje się w sprzedaży, montażu oraz serwisowaniu urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także odkurzaczy centralnych. W ofercie posiadają produkty od renomowanych producentów, takich jak Fuji Electric, Systemair, Komfovent, Haier i Zehnder. Firma zapewnia montaż różnego rodzaju wentylacji, takich jak: wywiewną, nawiewną, grawitacyjną z odzyskiem ciepła oraz klimatyzatory split i multi split.

Korzystając z usług fachowców, możemy mieć pewność, że wentylacja zostanie dobrze zaprojektowana. Dzięki odpowiedniemu projektowi możemy wiele zyskać. Przede wszystkim filtracja i wymiana powietrza będą na odpowiednim poziomie, pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia oraz nie będziemy musieli przejmować się przeciągami i hałasem zewnętrznym. Poza tym dobrze zaprojektowany system wentylacyjny zagwarantuje stały dopływ świeżego powietrza i zmniejszy koszty ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobry projekt to tylko jeden z elementów, jakie wpływają na pracę wentylacji na przestrzeni lat.

Na czym polega badanie wydajności wentylacji?

Użytkowanie wentylacji może wpływać na jej poszczególne parametry. Mowa tu np. o przepływie powietrza, poziomie hałasu, czy też wydajności. Aby sprawdzić, czy system wentylacji działa, jak powinien, niezbędne jest przeprowadzanie badań wydajności. W celu sprawdzenia skuteczności działania systemu należy porównać wartości projektowe z tymi, które otrzymamy w trakcie kontroli. Dzięki temu prostemu sposobowi możemy dowiedzieć się, czy i w jakim stopniu zmieniła się wydajność wentylacji. Pomiar wydajności przemysłowego systemu wentylacyjnego powinno przeprowadzać się regularnie. Zazwyczaj wykonanie tej czynności zleca się minimum 2 razy w ciągu roku (dla obiektów o powierzchni większej niż 2000m2 i budynków o powierzchni dachu minimum 1000m2). Specjaliści zalecają, by badanie skuteczności działania wentylacji, a przede wszystkim sprawdzenie szczelności przewodów wentylacji wykonać przed sezonem grzewczym. W trakcie sprawdzania skuteczności wentylacji pod uwagę bierze się kilka podstawowych parametrów. Do nich należą temperatura, ciśnienie, przepływ i wydajność.

Na czym polega okresowy przegląd wentylacji i kto może go wykonać?

Przeglądy okresowe systemu wentylacyjnego polegają na sprawdzeniu drożności kanałów, a także ich biegu. Wtedy też kontroluje się szczelność kanałów wentylacyjnych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, niezbędne jest przeczyszczenie, udrożnienie lub uszczelnienie przewodów. W przypadku wentylacji mechanicznej pod uwagę bierze się również wydajność systemu, ciąg w kanałach oraz ilość wymienianego powietrza. Przeglądy okresowe wentylacji to zadanie dla osób posiadających odpowiednie uprawnienia, dlatego nie możemy tej czynności wykonać samodzielnie. Specjaliści od takich zadań muszą mieć uprawnienia budowlane z zakresu kontroli przewodów wentylacyjnych. Po sprawdzeniu systemu należy sporządzić odpowiedni dokument, będący potwierdzeniem przeprowadzenia przeglądu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz