Artykuł sponsorowany

Jakie są podstawowe rodzaje instalacji kominkowych?

Jakie są podstawowe rodzaje instalacji kominkowych?

Kominek w domu to luksus, na który decyduje się coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych. Na rynku istnieje wiele rodzajów kominków. Poza klasycznymi z „żywym” ogniem bywają nowoczesne, które nie wymagają zaangażowania człowieka w ich funkcjonowanie. I jedne i drugie z pewnością umilą niejeden zimowy wieczór. Jaki rodzaj instalacji kominkowej wybrać? Czym kierować się przy ich wyborze?

Czym są instalacje kominkowe – jaki kominek jest lepszy?

Kominek może być zamontowany zarówno w nowo budowanym obiekcie budowlanym, jak i tym oddanym już do użytku. Biorąc pod uwagę zakres prac podczas instalacji kominka, lepiej pomyśleć o nim na etapie projektowania domu. W języku potocznym wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kominków: kominki ozdobne i kominki grzewcze. Pisząc ozdobne, nie mamy tu na myśli kominków elektrycznych imitujących ogień, a kominki prawdziwe. Tylko te bowiem skwierczą, pachną drewnem i dostarczają mnóstwa pozytywnych wibracji, których sztuczny płomień, nie jest w stanie zapewnić. Fachowy podział zatem to: tradycyjne kominki z zamykanym wkładem oraz instalacje otwarte.

Kominek otwarty, czy z wkładem zamkniętym?

Zamknięte wkłady kominkowe zapewniają bezpieczniejszą, ekonomiczną eksploatację kominka. Jednocześnie wspierają działanie instalacji grzewczej w budynku. Budowane są w systemie ogrzewania powietrznego (DGP) albo z wodną instalacją C.O. – tzw. kominki z płaszczem wodnym. Kominek zamknięty niweluje niebezpieczeństwo wypadnięcia palącego się drewna, co zdarza się w przypadku kominka otwartego.

Kominek otwarty ma dużo niższą efektywność grzewczą i wymaga przestrzegania określonych zasad podczas jego stawiania. Błędy instalatorskie mogą wiązać się ze sporymi problemami w trakcie korzystania z kominka. Począwszy na dużym ryzyku pożaru, poprzez brudzenie ścian i zadymianie pomieszczeń, a na ryzyku zaczadzenia skończywszy. Aby uniknąć przypadkowego zaprószenia ogniem, warto zakupić przestawny ekran, montowany przed paleniskiem.

Na jaką instalację kominkową się zdecydować?

Bezpieczne korzystanie z instalacji kominkowej zapewni zlecenie prac montażowych specjalistom. Godna uwagi firma, poza samą usługą budowy kominka, zapewni fachowe doradztwo produktowe. Niezależnie od wybranego rodzaju instalacji. Będzie dysponować ponadto dostępem do sprawdzonych, czy to wkładów kominkowych, wkładów z płaszczem wodnym, czy obudów kominkowych. Przykładem takiej firmy jest firma Artkom w Gdańsku. Dla fachowców zajmujących się montażem i modernizacją instalacji kominkowych nie będzie problemem przerobienie otwartego kominka na zamknięty. Polega to na wmontowaniu w palenisko kasety kominkowej. Wykonuje się ją albo na wymiar i dopasowuje stylistyką do istniejącej zabudowy, albo korzysta się z gotowych rozwiązań.

Wybór rodzaju kominka jest równie ważną kwestią wybór miejsca montażu. Jeśli będzie on użytkowany okazjonalnie i jedynie jako ozdoba salonu, czy pokoju dziennego – kominek otwarty będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak chcemy znacząco obniżyć koszty ogrzewania budynku, należy wybrać kominek z zamkniętą komorą spalania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz