Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Obecnie przy budowie czy modernizacji domu można wybrać spośród trzech głównych technologii wentylacyjnych. Stanowią je: wentylacja grawitacyjna odchodząca w zapomnienie, polecana wentylacja mechaniczna oraz wentylacja mechaniczna z rekuperatorem odzysku ciepła. Najwyższą technologię stanowi ta trzecia. Dlaczego warto ją stosować? Gwarantuje ona odzysk energii cieplnej wyrzucanej poza system (budynek) na poziomie nawet 95%! Dodatkowe zalety? Poznaj je wszystkie.

Wydajność energetyczna

Największą zaletą rekuperatorów jest to, iż pozwalają uzyskać olbrzymią wydajność energetyczną. Wymienniki ciepła są w stanie odzyskać nawet 95% energii cieplnej z usuwanego powietrza. Przekłada się to na wyraźnie obniżone rachunki za ogrzewanie. Użytkownicy dzięki temu nie muszą oszczędzać, a w całym sezonie mogą ustalić jedną stałą temperaturę, która będzie przyjemna i wpłynie na niskie koszty eksploatacyjne. Niebywale wydajne systemy wentylacji mechanicznej z rekuperatorami oferuje firma WENTEAM, która podkreśla jeszcze jedną ważną zaletę tejże technologii. O czym mowa?

Dystrybutorzy rekuperatorów i montażyści wentylacji zwracają uwagę na ważną funkcję rekuperacji – może on również chłodzić powietrze latem. Brak konieczności kupna klimatyzatorów to duża zaleta.

Skuteczna ochrona zdrowia

Rekuperatory to nie tylko urządzenia odzysku ciepła. Wyposażone są one również w innowacyjne systemy filtracyjne, które świetnie rozprawiają się ze smogiem, spalinami z zewnątrz, a nawet z mikroorganizmami, roztoczami, bakteriami oraz pleśnią. Dom z rekuperacją to zatem dom ze zdrowym mikroklimatem idealnym m.in. dla rodzin z dziećmi, seniorów czy osób z chorobami układu oddechowego (alergie, astmy).

Warto również wspomnieć o tym, iż przy rekuperatorach nie trzeba zimą wietrzyć pomieszczeń. Nie tylko dzięki temu nie traci się nagromadzonego ciepła, ale zabezpiecza się własne zdrowie. Nie ma nic gorszego zimą niż przeciągi i nagła zmiana temperatury. Wietrzenie przy pomocy okien to prosta droga ku zapaleniu gardła i przeziębieniu.

Czyste powietrze kontrolowane jednym przyciskiem

Rekuperatory posiadają specjalne moduły komunikacyjne Wi-Fi, które pozwalają na sterowanie urządzeniem poprzez aplikację mobilną oraz system SmartHome. Dzięki temu domownicy mogą sami ustalać zakres filtracji powietrza oraz szybkość jego wymiany na nowe. Pozwala to zatem dostosowywać system do własnych potrzeb, a także planów energooszczędności.

Zdalna kontrola jest też szczególnie ceniona w przypadku dłuższej nieobecności domowników. System można wyłączyć i kilka godzin przed przyjazdem uruchomić, aby zastać pomieszczenia z czystym i ogrzanym powietrzem.

Współpraca z innymi technologiami

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem odzysku ciepła świetnie współpracuje z innymi technologiami energooszczędnymi, pasywnymi czy też tymi zaliczanymi do proekologicznych. System współgra ściśle z dociepleniem i oknami pasywnymi, a także z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi. Jest to współpraca pośrednia, która pozwala osiągać najwyższy poziom oszczędności energetycznej domu.

Jeśli chodzi o skomunikowanie bezpośrednie, warto wspomnieć o możliwości podłączenia rekuperatorów odzysku ciepła pod gruntowe wymienniki ciepła. Dzięki temu powietrze trafia do urządzenia po wstępnym opracowaniu. Latem jest już ochłodzone, a zimą podgrzane. Wspiera to pracę systemu przy upałach oraz mrozach.

Oszczędności inwestycyjne

Rekuperatory to urządzenia drogie, ale nie musi oznaczać to poważnego uszczerbku na kieszeni inwestora. Podkreślić warto bowiem to, że szybkość zwrotu inwestycji jest bardzo satysfakcjonująca. Wentylacja z odzyskiem ciepła w uogólnieniu może być tańsza od wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak przez to, iż w pierwszym wypadku nie trzeba budować murowanego, prefabrykowanego czy betonowego przewodu kominowego.

Stosując rekuperatory można też zrezygnować z droższych systemów grzewczych: kotłów retortowych, kotłów gazowych kondensacyjnych oraz z bardzo złożonych sieci C.O. Wystarczy wyposażyć dom w pompę ciepła, która nie wymaga budowy kotłowni oraz rozprowadzenia wielu grzejników. Tym samym koszty inwestycyjne staną się znacznie zoptymalizowane. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz