Artykuł sponsorowany

Projekt łazienki dla osób niepełnosprawnych

Projekt łazienki dla osób niepełnosprawnych

Przy projektowaniu domu lub przystosowywaniu mieszkania, w którym będzie mieszkał niepełnosprawny, należy zwrócić uwagę na kwestię barier architektonicznych. Mogą one spowodować znaczne obniżenie standardów jakości życia takiej osoby. Aby tego uniknąć, należy skorzystać z wiedzy profesjonalnych projektantów i ekip montażowych, które doskonale znają standardy budowlane właśnie w tym zakresie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na projekt i wykończenie łazienki.

Projekt łazienki bez barier

Projekt łazienki bez barier przystosowany do użytkowania pomieszczenia przez osobę niepełnosprawną powinien uwzględniać jej stopień niepełnosprawności. Najlepsze firmy remontowe, w tym Innen Studio, która specjalizuje się w realizacji tego typu zleceń, dbają o każdy szczegół projektu architektonicznego – od doboru materiałów wykończeniowych, po odpowiednią instalację armatury białej oraz oświetlenia. Jeśli chodzi o samo wykończenie wnętrza, powinno ono być wykonane z najwyższej jakości glazury o wysokim parametrze przyczepności – ułatwi to np. poruszanie się w łazience wózka inwalidzkiego. Kolejną ważną sprawą jest to, aby w pełni wykorzystać potencjał geometrii danego pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę – najlepiej, aby było ono średniej wielkości, ale na tyle duże, żeby umożliwiało stabilne poruszanie się po przestrzeni, bez żadnych utrudnień.

Niezbędne wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Ważnym elementem projektu i działań montażowych w łazience dla osoby niepełnosprawnej jest rozkład armatury białej oraz mebli. Całe pomieszczenie powinno zostać wyposażone w różnego rodzaju uchwyty, które umieszcza się przy drzwiach, przy sedesie, przy prysznicu czy przy meblach. Jeśli chodzi o armaturę białą, należy bardzo dokładnie przemyśleć jej wybór. Wannę najlepiej zastąpić prysznicem z zasuwanymi, lekkimi drzwiami, które nie wymagają przy otwieraniu wycofywania się wózkiem inwalidzkim do tyłu. Podobnie jest ze stopniem, spływ prysznica powinien znajdować się idealnie równo z poziomem podłogi w całym pomieszczeniu (unika się stosowania progów przy drzwiach). Jeśli chodzi o miski WC, normy UE przewidują ich montaż na wysokości 450–500 mm. Podobnie jest w wypadku umywalek, które powinny być bardzo szerokie, a do tego mieć kształt umożliwiający swobodne z nich korzystanie. Oczywiście należy zamontować również odpowiednie uchwyty oraz proste w obsłudze baterie umywalkowe. W wypadku prac nad łazienką dla osób niepełnosprawnych należy zwrócić także uwagę na wysokość włączników światła, rodzaj i wysokość lustra (warto stosować te z funkcją regulacji kąta) oraz meble. Najlepsze firmy z branży usług remontowo-budowlanych dokładnie sprecyzują projekt łazienki pod indywidualne zapotrzebowanie klienta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz