Artykuł sponsorowany

O czym należy pamiętać przy planowaniu elektroinstalacji dla domu?

O czym należy pamiętać przy planowaniu elektroinstalacji dla domu?

Doprowadzenie do domu czy mieszkania energii elektrycznej jest konieczne ze względu na to, jak wiele urządzeń, których używany na co dzień, wykorzystuje ją do pracy. Oświetlenie, lodówka, pralka, telewizor czy komputer potrzebują prądu, dlatego musimy zadbać o to, by instalacja elektryczna odpowiadała naszym potrzebom w kwestii poboru mocy. W artykule radzimy, na co warto zwrócić uwagę.

Instalacja natynkowa i podtynkowa

Generalny remont domu czy mieszkania to dobry moment, by rozważyć zmiany w elektroinstalacji. W starych budynkach może ona bowiem być przestarzała i tym samym stwarzać zagrożenie lub nie spełniać naszych wymagań. Często też zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z koniecznością przeprowadzenia podobnych prac, a to dlatego, że zazwyczaj wyposażone są one w minimalną liczbę gniazdek oraz przełączników oświetlenia, co dla wielu osób jest niewystarczające. Udział sprzętów elektrycznych i elektronicznych w domowych urządzeniach nieustannie bowiem rośnie. Dlatego już na etapie nawiązywania współpracy z firmą K.A. Elektroinstalacje warto znać wstępny rozkład elementów wyposażenia w pomieszczeniach, by stworzyć optymalny układ instalacji.

Możemy także zdecydować się na jeden z jej dwóch rodzajów. Pierwszy to podtynkowy i cieszy się obecnie największą popularnością, drugi, natynkowy, jest tańszy, ale również niebezpieczniejszy. Ukrycie kabli w ścianach nie tylko podnosi walory estetyczne, ale  eliminuje zagrożenie, jakie stwarzają one dla dzieci i zwierząt. W przypadku awarii konieczne jednak będzie kucie ścian, dlatego rozkład przewodów dobrze utrwalić za pomocą rysunku albo zdjęcia. Instalację natynkową natomiast spotkamy tam, gdzie wygląd pomieszczenia nie odgrywa istotnej roli, na przykład w garażu, kotłowni. Pozostawione na widoku kable łatwiej jednak uszkodzić.

Funkcjonalna instalacja elektryczna

Mianem obwodu elektrycznego określa się zamknięty obieg prądu. Do jednego możemy podłączyć maksymalnie dziesięć urządzeń, ale nie zaleca się, by to praktykować. Dla pełnej funkcjonalności elektroinstalacji powinniśmy podczas modernizacji budynku zaplanować przynajmniej dwa obwody na każdą kondygnację. Ponadto oświetlenie oraz sprzęty nie powinny pracować na tym samym. Jeśli mamy taką możliwość, zadbajmy, by urządzenia zlokalizowane w jednej strefie miały własny obwód. Układ, który łączy w jeden poszczególne obwody, może być jednofazowy – o napięciu 230 V – lub trójfazowy, o napięciu 400 V. W mieszkaniu sprawdzi się ten pierwszy, ale w domu jednorodzinnym pobór mocy wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Obecność energii elektrycznej wiąże się z dwoma podstawowymi zagrożeniami, jakie stanowią porażenie prądem oraz pożar. Łazienka, ze względu na wysoki poziom wilgoci i bliski kontakt z wodą, to miejsce, gdzie musimy szczególnie uważać, korzystając z urządzeń domowych. Przepisy regulują, w jakich obszarach pomieszczenia nie można umieszczać gniazdek elektrycznych, łączników oświetleniowych oraz puszek łączeniowych. Obejmują one strefy:

  • 0 – wanna, brodzik, wnętrze kabiny prysznicowej;
  • I – zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika;
  • II – odległość do 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika.

Wszystkie wymienione wyżej elementy instalacji muszą znaleźć się poza wyodrębnionymi strefami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz