Artykuł sponsorowany

Profilaktyka wszawicy

Profilaktyka wszawicy

Wszawica to choroba wywoływana przez wesz głowową. Wbrew obiegowej opinii wszy mogą zaatakować skórę głowy każdego niezależnie od stopnia higieny. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można uniknąć wstydliwych nieproszonych gości między włosami. Dowiedz się więcej o wszawicy i przekonaj się, że zarówno profilaktyka, jak i leczenie są w jej przypadku bardzo proste!

Wszawica – wstydliwy problem. Co trzeba o niej wiedzieć?

Wesz głowowa to pasożyt, który żeruje na ciele człowieka. Odżywia się krwią. Ten gatunek wszy szczególnie upodobał sobie delikatną i cienką skórę głowy, ponieważ dostęp do krwi jest tam łatwy, a owłosienie stanowi ochronę przed zewnętrznymi czynnikami i dobre środowisko do życia.
Wszy są biało-brązowe, ale mogą przybierać nieco inne kolory, dostosowując się do barwy włosów żywiciela. Dorosłe osobniki osiągają 3 mm długości, a ich jaja mają około milimetra długości. Są białe lub jasnożółte.

Wszawica to choroba wywołana obecnością wszy. Do jej objawów zaliczają się:

  • świąd skóry głowy,
  • wywołane swędzeniem uporczywe drapanie się,
  • wszy na grzebieniu lub szczotce do włosów,
  • dorosłe wszy między włosami albo ich jaja przytwierdzone do nasady włosów,
  • powiększone węzły chłonne w okolicach głowy.

Wszawica jest groźna przede wszystkim z uwagi na wtórne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, do których się przyczynia. Może wywoływać szereg powikłań i kolejnych chorób. Dlatego należy szybko podjąć leczenie, a jeszcze lepiej – przestrzegać zasad profilaktyki. Warto pamiętać, że wszy mogą być na głowie każdego z nas niezależnie od higieny.

Profilaktyka wszawicy – co zrobić, żeby uniknąć wszy?

Wszy przenoszą się z głowy na głowę w bezpośrednim kontakcie międzyludzkim, a także w rezultacie współdzielenia osobistych przedmiotów, np. szczotki do włosów, czapki czy ręcznika. O przeniesienie wszawicy szczególnie łatwo w dużych skupiskach ludzi, dlatego jest to częsty problem w przedszkolach i szkołach, ale wystarczy zatłoczony autobus, aby wszy przewędrowały na naszą głowę od niczego nieświadomego współpasażera.

Podstawą profilaktyki jest niedzielenie się przedmiotami osobistymi. Ręczniki, czapki, chusty – te rzeczy powinny być dla nas na wyłączność. Warto też robić regularne oględziny skóry głowy, dzieląc włosy na pasma co centymetr w poszukiwaniu wszy lub ich larw (gnid). Ubrania, pościel i ręczniki należy regularnie wymieniać i na bieżąco prać.

Elementem profilaktyki mogą być także preparaty zapobiegające pojawieniu się wszy. Zalicza się do nich np. Sora Protect – aerozol ten chroni skórę głowy przed zajęciem przez wszy. Jeżeli jednak już się pojawią, można sięgnąć np. po szampon albo inny preparat z linii Sora. Są one łatwe w użyciu, a w działaniu szybkie i skuteczne.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz