Syrop prawoślazowy – naturalny sposób na infekcje

Syrop prawoślazowy – naturalny sposób na infekcje

Topolówka, ślaz leśny czy malwa prawdziwa – to tylko kilka spośród wielu nazw prawoślazu lekarskiego w polskiej tradycji ludowej. Z korzenia oraz liści rośliny można przygotować takie preparaty lecznicze jak maceraty, środki na zaparcia czy okłady. Najpopularniejszym jest jednak syrop prawoślazowy, który ze względu na swoje właściwości stanowi idealne rozwiązanie na wiele objawów jesiennych infekcji. Przeczytaj i sprawdź, co warto wiedzieć o tym niezwykłym produkcie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Prawoślaz lekarski – co to jest i jak działa?

Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, naturalnie występuje w zachodniej Azji, a w Polsce jest spotykany bardzo rzadko. Jednak ze względu na znane od starożytności niezwykłe właściwości prawoślazu lekarskiego jest on uprawiany w naszym kraju do zastosowań zdrowotnych. Bylina z gatunku ślazowatych dorasta nawet do 1,5 metra, a w celach leczniczych wykorzystuje się zarówno jej korzeń, jak i liście. W całodobowych aptekach możemy otrzymać stworzone na jego bazie produkty m.in. tabletki czy syropy. Medykament można przygotować również samodzielnie.

W medycynie ludowej preparaty z prawoślazu stosowano przede wszystkim na przeziębienia, ponieważ zwalczał on główne objawy choroby – kaszel, gorączkę czy katar. A to wszystko dzięki bogatemu składowi korzenia tzw. malwy prawdziwej. Działanie łagodzące to zasługa substancji ślazowych czy betainy. Zawarte w roślinie pektyny zmniejszają ponadto wchłanianie cholesterolu, a kumaryny działają rozkurczowo i przeciwobrzękowo. W kwiatach i liściach można znaleźć zaś śluzy oraz naturalne przeciwutleniacze w postaci polifenoli.

prawoślaz

Właściwości syropu z prawoślazu

Na bazie stosowanej od wieków i znanej ze swoich leczniczych właściwości topolówki powstaje syrop prawoślazowy. A właściwie z jej korzenia, który jest wykopywany jesienią, w drugim lub trzecim roku wegetacji. Ze względu na cenny skład preparat wykazuje działanie nawilżające, łagodzące, osłaniające oraz powlekające. Opinie na temat preparatu są jednoznaczne – jest tani (można go kupić za ok. 5 zł), powszechnie dostępny, słodki, naturalny i przede wszystkim bezpieczny.

Jak dokładnie działa syrop z prawoślazu? Zawarty w składzie roślinny śluz powleka górne drogi oddechowe. W ten sposób nie tylko chroni błony śluzowe przed podrażnieniami, ale również zapobiega przesuszeniu czy chrypce. Najbardziej skuteczny jest w leczeniu bólu gardła oraz kaszlu. Preparat wykorzystywany jest również w przebiegu nieżytu, anginy, przeziębienia czy grypy.

Zastanawiasz się, na co stosuje się syrop prawoślazowy? Okazuje się, że można po niego sięgać zarówno w przypadku suchego, jak i mokrego kaszlu. Świetnie sprawdza się szczególnie u dzieci, ponieważ ma łagodny smak, nie zawiera silnych składników i ułatwia zasypianie. Ze względu na cenne właściwości przeciwzapalne oraz kojące, ślaz leśny może być wykorzystywany przy następujących dolegliwościach:

  • zgaga i nieżyt żołądka,
  • częste oddawanie moczu oraz zapalenie pęcherza,
  • problemy jelitowe oraz zaparcia,
  • schorzenia dermatologiczne,
  • choroba wrzodowa dwunastnicy.

Lekarze specjaliści skuteczny syrop z prawoślazu polecają jako wspomaganie leczenia niegroźnych infekcji dróg oddechowych. Poza sezonowymi dolegliwościami warto wykorzystać niezwykłe właściwości preparatu w walce z refluksem czy przewlekłym nieżytem gardła.  

Syrop prawoślazowy – dawkowanie

Zastanawiasz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania syropu prawoślazowego? Preparat jest produktem naturalny i bezpiecznym, a większość skutków ubocznych może wiązać się ze stosowanymi do jego produkcji dodatkowymi składnikami np. sacharozą, etanolem czy kwasem benzoesowym. Przyjmowanie medykamentu nie jest zalecane więc osobom chorym na cukrzycę, astmę oskrzelową czy pacjentom ze schorzeniami wątroby.     

Dawkowanie syropu z prawoślazu lekarskiego prezentuje się następująco:

  • dzieci od 2 do 6 lat: 2,5-5 ml – 3 razy dziennie;
  • dzieci od 6 do 12 lat: 5-10 ml – 3/4 razy dziennie;
  • dzieci i dorośli powyżej 12 lat: 10-15 ml – 3/4 razy dziennie.

Naturalny środek może być podawany zarówno rano, jak i nawet tuż przed snem (ponieważ działa łagodząco i nie zwiększy liczby napadów kaszlu) maksymalnie przez 7 dni. Po tym czasie z nieustającymi objawami należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Na konsultację powinny zapisać się również kobiety karmiące lub w ciąży, które chciałyby rozpocząć kurację syropem prawoślazowym.

dawkowanie syropu z prawoślazu

Czy syrop z prawoślazu jest skuteczny? Ten tradycyjny lek o prostym składzie sprawdza się przy sezonowych infekcjach i pomaga zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Posiada wiele cennych właściwości i jednocześnie można go zakupić w atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy, że lekarze zalecają stosowanie produktu przy drobnych dolegliwościach. Te można leczyć również na inne sposoby. Sprawdź, jak działa syrop islandzki.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży