Materiał Partnera

Profilaktyka i opieka – jak dbać o czworonoga?

Profilaktyka i opieka – jak dbać o czworonoga?

Kluczową kwestią dla zdrowia naszego pupila jest odpowiednia profilaktyka. Żeby zwierzak był zdrowy i szczęśliwy, powinniśmy regularnie odwiedzać weterynarza i zadbać o wykonanie koniecznych szczepień.

Pamiętaj o szczepieniach

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie chorób zakaźnych u zwierząt są szczepienia. Szczepienia kotów i psów zaleca Światowe Stowarzyszenie Weterynarii Małych Zwierząt. Dostępnych szczepionek jest bardzo wiele. Należy pilnować kalendarza szczepień, żeby zostały one wykonane w odpowiednim momencie, we właściwym stadium rozwoju szczeniaka. Szczegółowe zalecenia dotyczące szczepień opracowane zostały przez wspomniane stowarzyszenie w taki sposób, by jak najlepiej służyły zdrowiu naszych pupili. Pierwsze szczepienia powinny być wykonywane u bardzo młodych szczeniąt. Najlepiej o szczegóły dotyczące psów i kotów zapytać weterynarza.

Zwalczanie pasożytów

Ważne dla zdrowia zwierząt jest też zwalczanie pasożytów. Zaszkodzić zdrowiu i samopoczuciu zwierzaka mogą zarówno te wewnętrzne – zamieszkujące na przykład jelita – jak i zewnętrzne, takie jak kleszcze i pchły. Pozbyć się pasożytów można przy pomocy odpowiednich tabletek odrobaczających, które można zdobyć u weterynarza. Dzięki ich zastosowaniu zwierzę nie będzie cierpieć z powodu swędzącej skóry albo biegunek. Jeśli zależy nam na tym, by nasz pies był w pełni zdrowy i po prostu dobrze się czuł, powinniśmy zadbać też o jego zęby – warto zapytać weterynarza, jak najlepiej chronić zęby i dziąsła czworonoga.

Zdrowa dieta

Dla zdrowia zwierząt domowych, tak jak dla zdrowia ludzi, ważna jest właściwa dieta. Warto skorzystać z porad zwierzęcego dietetyka, który pomoże nam skomponować odpowiednie, bogate we wszystkie potrzebne składniki menu dla naszego psa czy kota. Dieta powinna nie tylko dostarczać wszystko to, co potrzebne do prawidłowego rozwoju, ale też chronić zwierzę przed otyłością, która może być powodem chorób. Wśród nowoczesnych rozwiązań profilaktycznych, chroniących zwierzęta, warto też zwrócić uwagę na antykoncepcję, która zabezpieczy naszą kotkę czy suczkę przed nieplanowaną ciążą. Wszelkie zabiegi związane z profilaktyką chorób zwierząt domowych przeprowadzane są w lecznicy Arka s.c. Przychodnia Weterynaryjna. To doskonale wyposażone gabinety weterynaryjne, w których prowadzi się kompleksowe leczenie i wykonuje zabiegi profilaktyczne dla zwierząt. W Arce możemy zabezpieczyć naszego pupila. Pracujący tam lekarze weterynarii udzielą nam wszelkich potrzebnych porad dotyczących zdrowia zwierzaka. Tę lecznicę warto też odwiedzić, kiedy naszemu ulubieńcowi coś dolega – dzięki nowoczesnemu sprzętowi diagnostycznemu weterynarze, którzy tu pracują, szybko wykrywają i leczą wszelkie schorzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz