Jak dbać o jamnika?

Jak dbać o jamnika?

Jamniki to niewielkie psy o charakterystycznej budowie - krótkich nóżkach i długim tułowiu. Te urocze zwierzaki wydają się idealnymi kompanami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Niewiele z nas wie jednak, że jamniki to psy myśliwskie, niegdyś wykorzystywane do polowania na zwierzęta ryjące nory. Planujesz zakup psa tej rasy? Dowiedz się, jak o niego zadbać i w jaki sposób go wychować.

Jamnik: wygląd i budowa ciała

Jamnika można rozpoznać po charakterystycznej budowie ciała - w przypadku tej rasy krótkie nóżki utrzymują muskularny, nieproporcjonalnie długi tułów. Jamnik posiada również klinowatą głowę z wiszącymi uszami. Porusza się zwinnie i szybko. Ze względu na wielkość wyróżniamy jamniki standardowe - ważące do 9 kg, jamniki miniaturowe - ważące od 6 do 7 kg i jamniki królicze - ważące do 3 kg.

Jamnik może mieć długą lub krótką sierść o różnym umaszczeniu; od jednokolorowych, np. żółtych, przez dwubarwne, np. czarno-brązowe aż po nakrapiane z ciemną podstawą i jasnymi plamkami. Ze względu na rodzaj sierści psy tej rasy dzielimy na:

  • jamniki długowłose - posiadające jedwabiście połyskującą prostą lub lekko falowaną sierść,
  • jamniki szorstkowłose - posiadające twarde włosie, tworzące krzaczaste brwi i brodę,
  • jamniki krótkowłoswe - z krótką, gęstą sierścią przylegającą do ciała.

Charakter jamnika

Jamniki pochodzą z Niemiec - oficjalne hodowle tych psów istniały na tych terenach już od końca XIX w. Niegdyś psy tej rasy towarzyszyły myśliwym i były wykorzystywane w trakcie polowań na borsuki i lisy. Przez długi czas jamniki były trzymane wyłącznie przez szlachtę, jednak z czasem stały się one psami rodzinnymi i podbiły serca miłośników psów w całej Europie.

W związku z pierwotnym zastosowaniem jamnika jako psa pracującego przy polowaniach dzisiaj często wykazuje się on niemałą pewnością siebie, przez co często zaczyna pojedynek z osobnikiem dużo większym od siebie. To pies samodzielny, którego wychowanie i socjalizację należy zacząć już w wieku szczenięcym. Wspólne treningi posłuszeństwa wzmocnią więź miedzy psem i właścicielem. Dobrze ułożony jamnik może stać się także wspaniałym towarzyszem dla dzieci. 

Jamnik to sympatyczny pies o zrównoważonym charakterze. Z natury jest on przyjacielski, nie jest tchórzliwy, ani agresywny. Usposobienie jamnika zależy w dużej mierze od jego odmiany. Najtrudniejsze w wychowaniu są jamniki szorstkowłose - wyróżnia je upór, pewność siebie i zajadliwość, którą odziedziczyły po terrierach. Jamniki długowłose są z kolei najspokojniejsze, co zawdzięczają genom spaniela.

Jamnik, a zdrowie

Jamniki zaliczane są do ras długowiecznych, jednak jak każde zwierzęta są one narażone na choroby. Za sprawą nieproporcjonalnie długiego tułowia są one narażone na określony typ dyskopatii, tzw. porażenie jamnicze. Z kolei krótkie nóżki mogą być przyczyną wczesnego zwapnienia kości łap, a co za tym idzie - ich pokrzywienia.

Psy tej rasy mają tendencję do tycia, dlatego należy dbać o to, by zachowały szczupłą sylwetkę. Nie można jednak uprawiać z nimi wyczynowych sportów. Należy równiez unikać intensywnych ćwiczeń i chodzenia po schodach. Jamniki kochają spacery, dlatego warto pozwolić im na odpoczynek na dworze. Z chęcią zaznaczą swój teren i będą węszyć z nosem nisko przy ziemi. Jeśli trzymamy jamnika w mieszkaniu, powinniśmy stworzyć mu okazję, do regularnej zabawy na świeżym powietrzu.

Konieczne jest również dbanie o zęby psa, by nie odkładał się na nich kamień. Usuwanie kamienia w razie konieczności przeprowadzi weterynarz.

Pielęgnacja jamnika

Pielęgnacja jamnika zależna jest od rodzaju sierści, którą posiada. W przypadku jamników krótkowłosych psa należy wyczesywać w okresie linienia, tj. 2 razy do roku. Należy mu zapewnić także dodatkowe okrycie w miesiącach, kiedy temperatura może spaść poniżej 0.

W przypadku jamników długowłosych i szorstkowłosych konieczne jest częstsze wyczesywanie. Ponadto jamniki szorstkowłose muszą być trymowane około 3 razy do roku. Dzięki temu ich sierść będzie odpowiedniej długości. 

Co jakiś czas konieczne jest kąpanie psa - szczególnie, jeśli sierść jest zabrudzona lub posklejana. Regularnie należy dbać także o uszy jamnika, które wymagają szczególnej uwagi. Budowa ucha jamników warunkuje bowiem niedostateczną wentylację, co może prowadzić do szybkiego rozwoju bakterii. By ustrzec pupila przed chorobami, należy regularnie je czyścić za pomocą preparatów, które znajdziemy w gabinetach weterynaryjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz