Artykuł sponsorowany

Proces projektowania ogrodu

Proces projektowania ogrodu

Dostęp do zielonej, przyjaznej przestrzeni w obrębie swojego miejsca zamieszkania pozwala na odpoczynek i regenerację po dniu pełnym zajęć. Izoluje także dom przed hałasem oraz zanieczyszczeniami, które roślinność ogranicza. Na stworzenie ogrodu decydują się nie tylko osoby prywatne, ale również właściciele firm i zarządcy publicznych instytucji. Dzięki kreatywności oraz rozległej wiedzy projektantów, każdy może dziś stworzyć własną aranżację ogrodu.

Przebieg realizacji projektu

Każdy projekt zieleni powinno być poprzedzony inwentaryzacją elementów zieleni. Ma to na celu ochronę roślin, bez konieczności ich usuwania oraz wkomponowanie ich w ostateczną koncepcję. Jak wskazują projektanci z firmy Green Garden, często stają się one podstawą do dopasowania kolejnych elementów roślinności.

Ważne w całym procesie jest zwrócenie uwagi na warunki glebowe oraz wodne, wilgotność oraz skład powietrza, ale także na stopień zanieczyszczeń. W przestrzeniach otoczonych dużą ilością budynków mamy też do czynienia z większym natężeniem spalin i toksyn, ale też mniejszym nawilżeniem. Często należy w tym celu zaprojektować dodatkowe zbiorniki wodne w celu zapewnienia roślinom odpowiednich warunków rozwoju.

Wszystkie te informacje pozwalają dobrać roślinność w taki sposób, by mogła ona rozwijać się w danych warunkach. Często w takich projektach ogrodu są stosowane rośliny i sukulenty, które są mniej wymagające i bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki.

Projekt terenów zielonych należy przygotować tak, by wchodząca w jego skład roślinność nie rodziła uciążliwości podczas korzystania z przestrzeni. Nie może ona też zagrażać budynkom oraz mieniu znajdującym się w jej pobliżu. Wymaga to uwzględnienia tego, że rośliny zmieniają swoje rozmiary i źle dobrane mogą wchodzić w kolizję z innymi elementami przestrzeni.

Tereny zielone w dużych aglomeracjach

Zadbany ogród będzie stanowił atrakcyjny element nie tylko prywatnego domostwa, ale także w dużej przestrzeni biurowej czy w instytucjach publicznych. Projektowanie terenów zielonych stanowi ważną kompetencję i jest ceniona dla zarządców wielkich miast, którzy mają świadomość tego, że zieleń wpływa na dobrostan mieszkańców, ale pozwala także na odrobinę relaksu w czasie pracy. Stanowi to wyraz poszanowania wartości ekologicznych i zrozumienia istoty dostępu do zieleni w nowoczesnych aglomeracjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz