Materiał Partnera

Prawo jazdy na motocykl – spełnij marzenia

Prawo jazdy na motocykl – spełnij marzenia

Nie ma sensu czekać na kryzys wieku średniego. Marzenie o własnym motocyklu warto spełnić jak najszybciej. Pierwszym krokiem powinno być zapisanie się do dobrej szkoły jazdy.

Prosto przed siebie

Podróżując na motocyklu można naprawdę rozkoszować się jazdą. Motocykliści chwalą sobie to, że są znacznie mocniej zaangażowani w prowadzenie pojazdu niż kierowcy. Każda podróż motocyklem jest przygodą. Nie można jej odbyć „na autopilocie”, bezmyślnie odtwarzając dobrze znaną trasę. Trzeba się w nią zaangażować, co nie pozwala na rutynę. Ważna jest też motocyklowa solidarność – mówi się, że w każdym miejscu na świecie można liczyć na wsparcie drugiego motocyklisty. Najcenniejsze są jednak chwile zachwytu drogą, krajobrazem, zapachami i wolnością, jakie daje jazda na motocyklu. Żeby cieszyć się tym wszystkim, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A.

Różne kategorie

Przepisy dotyczące wydawania uprawnień do jazdy motocyklem są dość zawiłe. Są cztery typy prawa jazdy na jednoślady – kategorii A, AM, A1 i A2. Kategoria A pozwala kierowcy na jazdę wszystkimi motocyklami. Żeby podejść do egzaminu trzeba mieć skończone 24 lata, ale kurs można zacząć już trzy miesiące przed urodzinami. Szkolenie to 30 godzin lekcyjnych poświęconych teorii i 20 godzin praktyki. Do egzaminu na prawo jazdy kategorii A można podejść też wcześniej – w wieku 20 lat – pod warunkiem, że wcześniej przez przynajmniej dwa lata miało się uprawnienia kategorii A2 – pozwalające na prowadzenie motocykla o mocy mniejszej niż 35 kW. Do takiego egzaminu można podejść po ukończeniu 18 lat. Jeszcze wcześniej można zrobić prawo jazdy kategorii A1 – pozwalające kierować lekkimi jednośladami o małej, nieprzekraczającej 11 kW mocy. Takie uprawnienia można zdobyć już w wieku 16 lat. Najmłodsi motocykliści zdobywają uprawnienia kategorii AM, pozwalające na jazdę motorowerem i lekkim kładem. Do egzaminu podchodzi się w wieku 14 lat.

Ważne formalności

Zanim zaczniemy kurs musimy zdobyć orzeczenie lekarskie potwierdzające, że nie ma przeciwwskazań, żebyśmy kierowali pojazdem. Niezbędne jest też odwiedzenie wydziału komunikacji w celu założenia Profilu Kandydata na Kierowcę. Kolejny krok to odwiedzenie szkoły jazdy – najlepiej takiej, o której słyszeliśmy dobre opinie, jak np. Kursant. Nauka jazdy. B. Kulpa. Kurs ma nas jak najlepiej przygotować do egzaminu państwowego, składającego się z części praktycznej i teoretycznej. Ważne, żeby instruktor był cierpliwy i potrafił wytłumaczyć nam, jakie postępowanie jest najlepsze. Jeśli odpowiednio przyłożymy się do nauki, egzamin nie będzie dla nas problemem i szybko ruszymy w pierwszą, motocyklową trasę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz