Materiał Partnera

Prawo jazdy gwarancją pracy

Prawo jazdy gwarancją pracy

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez pojazdów mechanicznych. Samochody, motocykle, autobusy – prowadzenie każdego z nich wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale i uprawnień. Te z kolei często brane są pod uwagę przez pracodawców jako dodatkowy atut. Istnieje także szereg zawodów opierających się na prowadzeniu pojazdów. Czy więc posiadanie prawa jazdy gwarantuje dobrze płatną pracę?

Bez teorii ani rusz

Do prowadzenia pojazdu mechanicznego nie wystarczą chęci. Znajomość kodeksu drogowego ma fundamentalne znaczenie w przypadku prowadzenia samochodu po drogach publicznych. Zasady poruszania się między innymi środkami lokomocji wprowadzone zostały ze względów bezpieczeństwa. To właśnie nim powinniśmy się kierować w pierwszej kolejności, zatem jeśli zdecydujemy się na nabycie uprawnień do kierowania danym pojazdem, najpierw postawmy na doskonałe przygotowanie merytoryczne. Stosowną wiedzę przekazuje na swoich kursach szkoła Mirosław Soczawa Nauka Jazdy. Tylko dzięki znajomości teorii będziemy mogli bezpiecznie i pewnie poruszać się po każdej drodze, niezależnie od panujących warunków. Wielu przyszłych kierowców starających się o prawo jazdy nie przykłada dużej wagi do zajęć teoretycznych. Konsekwencje mogą być bardzo groźne – od uszkodzeń pojazdów w kolizjach, do poważnych zagrożeń zdrowia lub życia w wyniku wypadku. Zwiększoną czujnością muszą się wykazywać osoby chcące zostać kierowcami zawodowymi. Taka praca obarczona jest dodatkową odpowiedzialnością i musi opierać się na dużej wiedzy w zakresie prowadzenia pojazdów. Jedynie rzetelne podejście pozwala na fachowe i bezpieczne wykonywanie zawodów związanych z byciem kierowcą. Jakich stanowisk można zatem oczekiwać posiadając prawo jazdy?

Od jednego do setek pasażerów

Najczęściej używane pojazdy mechaniczne, czyli samochody osobowe czy autobusy, pozwalają na przewożenie większej liczby osób niż tylko kierowca. Posiadanie prawa jazdy kategorii B upoważnia do poszukiwania pracy np. jako prywatny szofer. Taki zawód najczęściej opiera się na wożeniu jednej osoby z punktu A do punktu B. Podobnym, choć już o wiele bardziej rozbudowanym stanowiskiem jest taksówkarz. Tu jesteśmy szoferem wielu ludzi, co chwilę przyjmując kolejne zlecenie na przewóz osób. Taka posada daje sporo swobody w wyborze pojazdu, jakim będziemy się poruszać – najczęściej jest to auto posiadane już przez pracownika, jedynie przygotowane w odpowiedni sposób. Zdecydowanie większą liczbę ludzi przewozi dziennie kierowca autobusu. Potrzebuje on jednak innych uprawnień – jazda tak wielkim pojazdem przy jednoczesnym skupieniu się na pasażerach jest sporym wyzwaniem. Najpierw należy posiadać prawo jazdy kategorii B, które z kolei pozwoli nam przystąpić do kursu z zakresu kategorii D. Dopiero po zdaniu tego egzaminu można jeździć każdym typem autobusu. Jeśli nie chcemy wozić żadnych „żywych” pasażerów, idealną pracą w zawodzie kierowcy będzie kurier. Do jego obowiązków należy przewożenie paczek i listów, a także dostarczanie ich pod wskazane adresy. W tym zawodzie trzeba wykazywać się sporą znajomością topografii miasta, które jest miejscem pracy. Posiadając prawo jazdy kategorii C+E, możemy przewozić towary już nie tylko samochodami dostawczymi, ale ogromnymi ciągnikami siodłowymi nawet na trasach międzynarodowych. Warto zastanowić się, który profil pracy kierowcy zawodowego najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Jak widać, stanowisk dla osób posiadających stosowne uprawnienia do prowadzenia pojazdów nie brakuje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Adam Z.
Adam Z.
29.11.2017
Mając prawko B można też jeździć Uberem - to tak jak taksówkarz ale większa swoboda i elastyczność. Co więcej, można to robić jako dodatkową pracę wtedy kiedy ma się ochotę.