Artykuł sponsorowany

Prawidłowy dobór soczewek progresywnych

Prawidłowy dobór soczewek progresywnych

Coraz więcej osób decyduje się na soczewki progresywne. Dają one o wiele więcej swobody niż dotychczas stosowane szkła optyczne.  Czym różnią się od tradycyjnych soczewek oraz w jaki sposób dobrać je poprawnie? Jaka jest zasada działania soczewek progresywnych? Oto najważniejsze informacje o tym rodzaju szkieł i metodzie ich doboru.

Czym różnią się soczewki progresywne od zwykłych?

W odróżnieniu od soczewek tradycyjnych progresywne pozwalają widzieć komfortowo niezależnie od tego, czy skupiamy wzrok blisko, na średniej odległości czy daleko. Jest to szczególnie ważne dla osób, które dotychczas musiały korzystać z dwóch różnych par okularów – do czytania oraz do spoglądania w dal. Z tym często muszą się mierzyć osoby starsze, które borykają się z wadami sprzężonymi z  podeszłym wiekiem.

Choć soczewki progresywne mają kilka stref widzenia, przejścia między nimi są na tyle płynne, że wygląd oczu nie jest w żaden sposób zniekształcony. To spora zaleta dla osób, które okulary traktują nie tylko jak narzędzie poprawy widzenia, ale też ozdobę, i zależy im na estetyce.

 Jak dobrać soczewki progresywne?

Doborem soczewek progresywnych zajmuje się optometrysta. Jest to poprzedzone badaniami. Zaczyna się od wywiadu, podczas którego pacjent stara się opowiedzieć możliwie dokładnie o problemach z widzeniem na różne odległości, przywołuje choroby, które przeszedł, oraz leki, które brał, a mogą mieć wpływ na kondycję wzroku. Dalej przeprowadza się badanie wstępne, którego celem jest określenie jakości widzenia w obecnie noszonych okularach. Ocenia się ustawienie oczu, widzenie barwne i przestrzenne.

Po badaniu wstępnym wykonuje się kolejne, tym razem w celu wykrycia astygmatyzmu, aberracji oraz sprawdzenia poprawności kształtu oka i wielkości źrenic. Dalej przechodzimy do badania refrakcji i widzenia obuocznego. Jak widać, do doboru szkieł progresywnych wymagane są liczne aparaty okulistyczne.

Na tym etapie czas na pierwsze przymiarki. Pacjent testuje różne soczewki i wskazuje te, w których odczuwa najwyższy komfort widzenia.

Po zaakceptowaniu konkretnych szkieł optometrysta przeprowadza ostatnie badania, sprawdzając odcinek przedni oka, soczewkę wewnątrzgałkową oraz dno oka i ciśnienie. Potem można przejść do najprzyjemniejszej części – wyboru oprawek, które podkreślą naszą urodę.

Dobór soczewek progresywnych jest badaniem złożonym i wieloetapowym, podczas którego wykorzystuje się liczne bardzo zaawansowane sprzęty optometryczne. Najwyższej jakości aparaturę dostarcza Poland Optical.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz