Jak rozpoznać jaskrę?

Jak rozpoznać jaskrę?

Od 10 do 16 marca obchodzony jest Światowy Tydzień Jaskry. Z tej okazji wiele gabinetów okulistycznych oferuje bezpłatne badania w kierunku wczesnego rozpoznania jaskry. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak leczyć tę chorobę oczu.

Strony www Strony www

Co to jest jaskra?

Jaskra to grupa chorób oczu, która skutkuje postępującym i nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, co prowadzi do pogorszenia, a nawet utraty wzroku. Przyjmuje się, że głównym powodem uszkodzenia nerwu wzroku jest wysokie ciśnienie gałki ocznej, jednak nie jest to jedyna przyczyna.

Badania pokazują, że w naszym kraju z powodu jaskry cierpi aż 800 tys. osób, ale tylko nieliczni podejmują leczenie. Powodem jest brak badań profilaktycznych w kierunku chorób oczu. Większość osób nawet nie wie, że może mieć jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, ponieważ jaskra rozwija się przez kilka lat, często nie dając niepokojących sygnałów.

Jak rozpoznać jaskrę?

Wielu z nas nie wie, jakie są objawy jaskry, dlatego bagatelizujemy niepokojące symptomy świadczące o pogarszaniu wzroku. W wielu przypadkach jaskra przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak zauważymy, że odczuwamy nadwrażliwość na światło lub mamy trudności z przystosowaniem naszego wzroku do ciemności,  a dodatkowo pojawia się łzawienie i zaczerwienienie oczu, a także widzenie tzn. aureoli wokół źródeł światła, musimy szybko udać się do okulisty. W ostrych atakach jaskry obserwuje się bardzo silny ból oka i głowy, mogą pojawić się wymioty i zaburzenia pracy serca.

Przyczyny jaskry

Okazuje się, że nie tylko wysokie ciśnienie w oku powoduje jaskrę, ponieważ w przypadku jaskry otwartego kąta ciśnienie śródgałkowe jest niskie. Choroba dotyka najczęściej osoby po 40 roku życia, jednak może wystąpić również u młodych ludzi. Diagnozowana jest nawet jaskra u dzieci – najczęściej jest to jaskra wrodzona, która rozwija się już u niemowląt i zwykle przyczynia się do całkowitej utraty wzroku. Czynnikiem ryzyka jest rodzinne występowanie tej choroby wzroku, dlatego krewni chorego powinny regularnie badać wzrok.

Poza czynnikami genetycznymi do przyczyn jaskry lekarze zaliczają występowanie cukrzycy i krótkowzroczność. Jeśli jesteśmy krótkowidzami, możemy być bardziej podatni na wystąpienie jaskry. Okuliści sugerują, że osoby, które ukończyły 35 lat, powinny raz na dwa lata wykonać badanie w kierunku jaskry, a osoby z grupy ryzyka nie mogą zapominać o wizycie u specjalisty przynajmniej raz w roku.

Pamiętaj o badaniach

Najważniejsze w zapobieganiu jaskry są okresowe badania kontrolne oraz szybka wizyta u okulisty, jeśli zauważymy pogorszenia się wzroku. Do badań, które pozwalają na wczesne wykrycie jaskry należą m.in.:

  • Badanie pola widzenia – inaczej perymetria, która należy do podstawowych badań w kierunku jaskry. Pacjent patrzy w ekran specjalnego aparatu i sygnalizuje pojawienie się świetlnych punktów. Dzięki badaniu okulista dokładnie analizuje pole widzenia w obszarze trzydziestu stopni od centrum. Badanie należy powtarzać, by móc obserwować ewentualne postępy choroby.
  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – badanie wykonuje się za pomocą specjalnych tonometrów. Wysokie ciśnienie śródgałkowe może być przyczyną pojawienia się jaskry.
  • Badanie dna oka – pozwala na wykrycie uszkodzeń w okolicy tarczy nerwu wzrokowego oraz innych nieodwracalnych zmian narządu wzroku.
Z okazji trwającego Światowego Tygodnia Jaskry Polskie Towarzystwo Okulistyczne organizuje akcję „Polscy okuliści kontra jaskra", w której biorą udział gabinety okulistyczne w całym kraju. Pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych.


Źródło: PTO

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Krzysztof M.
Krzysztof M.
22.01.2019
Bardzo dobry artykuł.