Jakie są rodzaje jaskry?

Jakie są rodzaje jaskry?

Jaskra to bardzo groźna choroba. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku. Jaskra ma wiele twarzy. Dlatego warto regularnie chodzić do okulisty i sprawdzać, czy wszystko z naszymi oczami jest w porządku – szczególnie że choroba jest podstępna i może nie dawać symptomów. Poznaj rodzaje jaskry. Sprawdź, czym może grozić ostry atak jaskry i kiedy do niego dochodzi. Nie pozwól na rozwój choroby.

Jakie rodzaje jaskry można wyróżnić?

Jaskra powoduje zmiany zanikowe w nerwie wzrokowym. Są one nieodwracalne. Brak leczenia skutkuje stopniowo pogłębiającą się utratą wzroku. Jaskra przez wiele lat potrafi nie dawać symptomów, dlatego też regularne wizyty u okulisty są bardzo ważne. Warto wiedzieć, że choroba ta ma różne oblicza.

Jaskra prosta

Jest to najczęściej występujący typ choroby. Dochodzi tutaj do utrudnienia odpływu cieczy wodnistej przy zachowanym otwartym kącie przesączania. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe – należy pamiętać, że prawidłowy poziom ciśnienia wynosi średnio 16 mmHg (10-21 mmHg).

Jaskra prosta często nie daje żadnych symptomów. Rozwija się ona latami, a chory może nie mieć świadomości, że coś jest nie tak. Choroba powoli zajmuje coraz większe obszary widzenia – często powstałe ubytki są niwelowane przez nakładający się obszar pola widzenia drugiego oka. Dlatego też chory nie jest w stanie zauważyć, że jego wzrok uległ pogorszeniu.

Jaskra wrodzona

Ta postać choroby objawia się już w niemowlęctwie lub we wczesnym dzieciństwie i wiąże się z rozwojowymi wadami oka. Dla tego typu jaskry charakterystyczne jest wole oko – powiększenie chorej gałki ocznej.  Do objawów jaskry wrodzonej należą nadmierne łzawienie, wrażliwość na światło oraz mimowolne skurcze powiek dziecka – dowiedz się więcej o jaskrze wrodzonej.

Jaskra wtórna

W tym przypadku zwężenie drogi odpływu cieczy wodnistej oka oraz wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego występuje na tle innych chorób. Przyczyną mogą być także zażywane leki.

Choroby typu nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy zaawansowana zaćma mogą wpłynąć na rozwój jaskry. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków trudno jest ustalić jeden konkretny czynnik. W rozwoju choroby dużą rolę odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i indywidualne. Życie w stresie, częste bóle głowy, obecność jaskry w rodzinie, choroby kardiologiczne czy zaburzenia krążenia obwodowego to podstawowe czynniki ryzyka.

Jeżeli chodzi o jaskrę, ważną rolę odgrywa ocena kąta przesączenia. W zależności od zwężenia wyróżnia się jaskrę otwartego lub zamkniętego kąta. W celu oceny wykonuje się gonioskopie – przeczytaj, jak wygląda badanie.

Kiedy dochodzi do ostrego ataku jaskry?

Z ostrym atakiem jaskry mamy do czynienia w przypadku nagłego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nagły wzrost ciśnienia powstaje na skutek zamknięcia kąta przesączania i zablokowania odpływu cieczy wodnistej. Warto podkreślić, że tego typu atak może wystąpić nawet u osoby, u której nigdy nie zdiagnozowano jaskry. Skutkiem ostrego ataku jaskry może być nawet utrata wzroku.

Natychmiastowa pomoc lekarza jest bardzo ważna. Główny objaw to silny ból oka i głowy. Towarzyszyć temu mogą nudności oraz wymioty – poznaj więcej objawów oraz sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz