Materiał Partnera

Prace dekarskie – co warto wiedzieć o budowie dachu skośnego?

Prace dekarskie – co warto wiedzieć o budowie dachu skośnego?
Jeżeli chodzi o konstrukcję dachową stosowaną na domach jednorodzinnych, to zdecydowanie najczęściej można spotkać się z tą o charakterystyce skośnej. Nic w tym dziwnego, ponieważ rozwiązanie takie zapewnia optymalne korzyści zarówno pod kątem technologicznym, jak i wizualnym. Budowa dachu to skomplikowany i wieloetapowy proces, wymagający ogromnego doświadczenia. Jakie zatem czynności składają się na cały proces?

Więźba dachowa i warstwa wstępnego krycia

Wszystko zaczyna się oczywiście od przeprowadzenia prac ciesielskich. Z elementów drewnianych tworzy się krokwie, murłaty, jętki, miecze oraz słupy. W takim przypadku ma się do czynienia z więźbą klasyczną, która wciąż uznawana jest za jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Nieco nowocześniejszy sposób stanowi konstrukcja dachowa wykonana z prefabrykatów. Warto w tym momencie podkreślić, iż wszystkie elementy konstrukcji, bez względu na rodzaj więźby, dobierane są zgodnie z wyznacznikami projektowymi. Kolejnym etapem prac jest deskowanie połaci dachowej, choć należy wyraźnie podkreślić, iż nie jest to zabieg obowiązkowy.

Od tego, czy dach będzie deskowany, czy też nie, zależy przede wszystkim wybór warstwy wstępnego krycia. Na połaciach ciągłych (deskowanych) inwestorzy mogą zastosować papę lub membranę dachową, a na połaciach bez deskowania – jedynie membranę, którą uznaje się za rozwiązanie nieco lepsze pod względem funkcjonalnym. Niemniej jednak zastosowanie membrany dachowej wymusza na inwestorze i wykonawcy natychmiastowe rozpoczęcie montażu pokrycia zasadniczego. Dlaczego?  Otóż dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków membrana nie może być narażona na działanie promieni ultrafioletowych przez dłużej niż 3 miesiące. Jakie są  zatem następne etapy prac?

Montaż pokrycia dachowego?

Choć montaż porycia dachowego zdecydowanie najbardziej kojarzy się z układaniem dachówki, nie należy zapominać o tym, iż z punktu widzenia wykonawcy, jest to etap ostatni. Aby dachówka lub blachodachówka mogły prezentować się zjawiskowo, połać musi zostać przygotowana w odpowiedni sposób. Prace zaczynają się od robót związanych z wykończeniem okapu, montażem rynien oraz montażem obróbek blacharskich. Niezwykle istotnym czynnikiem jest właściwe rozbicie kontrłat i przede wszystkim łat dachowych, które muszą zostać położone w sposób absolutnie perfekcyjny. To właśnie ten drewniany stelaż zadecyduje o tym, jak wyglądał będzie nasz wymarzony dach.

Aby mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone z troską o najmniejszy nawet detal, warto zaufać w tej kwestii najbardziej doświadczonym wykonawcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Tec-Dom, która dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny, zdążyła sobie wyrobić opinię jednej z najlepszych w regionie. Na systemowe pokrycie dachowe składa się nie tylko dachówka podstawowa. W ogromnej mierze o estetyce decydują również specjalistycznie zaprojektowane gąsiory, układane na kalenicach oraz dachówki funkcyjne takie jak skrajne, wentylacyjne, czy kominki.

Opracowanie:
Osobnica 365
tel. 735 370 514
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz