Materiał Partnera

Jak wykonać hydroizolację dachu?

Jak wykonać hydroizolację dachu?

Solidna hydroizolacja to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych dachu – nie tylko zapobiega ona przedostawaniu się wody opadowej do wnętrza budynku, ale również chroni dach przed zniszczeniem. W jaki sposób powinna być wykonania hydroizolacja, żeby spełniała swoją funkcję? Jakich materiałów się w tym celu używa? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poniższym artykule.

Materiały na hydroizolację

To, jakich materiałów należy używać przy zabezpieczaniu dachu przed wilgocią zależy przede wszystkim od rodzaju dachu. W przypadku dachów skośnych, powszechnie występujących w budownictwie jednorodzinnym, stosowane są tradycyjne powłoki nieprzepuszczalne, czyli między innymi folie i papy. Ponieważ w wyniku grawitacji woda samoistnie spływa po dachu, nie ma ona szans przedostać się do konstrukcji dachu przez szczeliny między zachodzącymi na siebie połaciami powłok – rozwiązanie to jest zatem w pełni wystarczające. Sytuacja komplikuje się jeśli zabezpieczony ma zostać dach płaski. W takim wypadku hydroizolacja musi być idealnie szczelna, pozbawiona szczelin. Dlatego w dzisiejszych czasach rozwiązaniem powszechnie stosowanym są powłoki w postaci płynnej, nakładana przy użyciu natrysku lub zwykłych narzędzi malarskich. W jaki sposób nakładane są takie hydroizolacje?

Hydroizolacja dachu – jak się ją wykonuje?

Wykonywanie płynnej hydroizolacji dachu to kilkuetapowy proces, który rozpoczyna się od przygotowania nawierzchni – należy ją dokładnie oczyścić z kurzu, pyłu, smarów etc. Kolejnym etapem jest wyrównanie nawierzchni i osuszenie jej. Jeśli dach jest nowy, zalecane jest, żeby hydroizolację zacząć kłaść dopiero po upłynięciu co najmniej czterech tygodni od jego ukończenia. Samo wykonanie hydroizolacji wygląda następująco. Na początku powierzchnię należy zagruntować przy użyciu stosownych preparatów – znajdziemy je, podobnie jak pozostałe produkty hydroizolacyjne w ofercie firmy Alchimica. Kiedy powierzchnia jest już zagruntowana możliwe jest wypełnienie dylatacji oraz wewnętrznych kątów dachu przy użyciu masy poliuretanowej. Kolejny etap to nałożenie właściwej warstwy płynnej hydroizolacji. Kiedy powłoka już się utwardzi (można przyspieszyć ten proces możliwe jest użycie tzw. akceleratora) na hydroizolację nakłada się warstwę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV. Całość prac powinna być wykonywana kiedy temperatura na zewnątrz wynosi między 5 a 35 stopni, a wilgotność względna nie przekracza 95%. Nie należy nakładać hydroizolacji podczas opadów. Do wykonania hydroizolacji można używać zarówno zwykłych narzędzi malarskich, jak i agregatów natryskowych. Bardzo ważne jest, żeby osoby wykonujące pracy nosiły ochronne ubranie robocze, czyli kombinezony i rękawice.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz