Artykuł sponsorowany

Pozyskiwanie drewna – w jaki sposób się to odbywa?

Pozyskiwanie drewna – w jaki sposób się to odbywa?

Do najbardziej popularnych materiałów możemy zaliczyć drewno, które służy do produkcji między innymi różnego rodzaju mebli. W architekturze panuje moda na tworzenie wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych właśnie z tego surowca, ponieważ uznawany jest on za ekologiczny oraz posiadający wiele zalet. Jednak naprawdę niewiele osób zadaje sobie pytanie, w jaki sposób pozyskiwany jest ten popularny materiał.

Drewno jako surowiec

Drewno uznawane jest za najstarszy materiał, który wykorzystywany był przez człowieka. Jego podstawowym zadaniem było przede wszystkim pozyskiwanie energii oraz służyło jako materiał budowlany. Specjaliści z firmy Leszek Panas Zakład drzewny uznają drewno za naturalny materiał kompozytowy. Pozyskiwanie drewna wbrew pozorom nie wymaga wysokich wymagań technologicznych w czasie obróbki. Ten materiał w dzisiejszych czasach może być stosowany w postaci tworzyw drewnopodobnych bądź litego drewna. Niewiele osób wie również o tym, że drewno może stanowić paliwo do celów technicznych, gospodarczych czy też przemysłowych. Przedmiotem światowego handlu jest około 500 gatunków drzew spośród 40 000 dostępnych na świecie roślin należących do drzew.

Sposoby pozyskiwania

Oczywiście z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób następuje pozyskanie materiału. Istnieją dwa podstawowe sposoby, które cieszą się ogromną popularnością. Cały proces odbywa się od odpowiedniego zaplanowania wszelkich prac. Z kolei tuż przed realizacją cięć niezbędne jest wykonanie prac przygotowawczych jak oznaczanie powierzchni objętej wycinką, określeniem miejsc składowania materiału czy też obalania drzew. Należy również wybrać odpowiedni sposób transportu tego materiału. Pozyskiwanie drewna w formie ekologicznego materiału odbywa się przy pomocy kontrolowanej wycinki. W wyniku tego procesu nastąpi posadzenie nowych sadzonek, co spowoduje, że nie dojdzie do degradacji środowiska naturalnego. Gdy zakończy się już pozyskiwanie drewna, możemy zauważyć dużą ilość zrębków, które wykorzystać można na wiele sposobów. Obecnie ten odpad służy między innymi jako materiał opałowy w domowych warunkach, a z kolei w elektrowniach wykorzystuje się go jako biomasę. Oczywiście niezbędne jest odpowiednie przechowywanie tego typu naturalnych odpadów.

Oceń artykuł (2)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz