Materiał Partnera

Fachowa firma musi nasycić je specjalnymi impregnatami

Fachowa firma musi nasycić je specjalnymi impregnatami

Położenie w drewna na zewnątrz, czyli jako drewnianą elewację, taras czy meble ogrodowe, nie ma większego sensu, jeśli nie poświęcimy nieco czasu i uwagi na jego pielęgnację i konserwację. Drewno to bowiem długowieczny i trwały materiał, o ile jednak odpowiednio o niego zadbamy i otoczymy go opieką. Jeśli ma się stać na przykład konstrukcją domu, musi być wyjątkowo dobrze przygotowane i nasycone specjalnymi preparatami zabezpieczającymi.

Dlaczego zabezpiecza się drewno poprzez nasycenie impregnatami?

Na drewniane elementy użytkowane na zewnątrz oddziałują przede wszystkim negatywne czynniki atmosferyczne. Elewacja, meble ogrodowe czy deski niezadaszonego tarasu wystawione są na działanie deszczu i wilgoci, promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur. Duże jest też ryzyko powstawania i rozwoju biokorozji, zagnieżdżenia się owadów. Konieczna jest ponadto ochrona drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami itd. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno szybko zaczęłoby niszczeć, chłonąć wodę, wykrzywiać się, w końcu pękać. Impregnacja nie jest więc kwestią opcjonalną, a w zasadzie naszym obowiązkiem, jeśli tylko zależy nam na tym, aby drewniane elementy na zewnątrz posłużyły dłużej niż przez jeden czy dwa sezony. Takie firmy jak   Nasycalnia Podkładów S.A.

Produkcja sprzedaż tarcicy i więźby dachowej oferuje   między innymi usługi:

  • nasycania, nawiercania i zbrojenia podkładów kolejowych,

  • nasycania, nawiercania i zbrojenia słupów energetycznych,

  • nasycanie solami,

  • produkcja tartaczna i palety,

  • sprzedaż węgla.

Produkują drewnianą nawierzchnię kolejową impregnowaną wykonuje się z krajowych gatunków drewna: sosna, dąb, buk. Oferujemy podkłady, podrozjazdnice i mostownice we wszystkich typowych wymiarach oraz na życzenie klienta inne, nietypowe przekroje i długości. Materiały drzewne nasycamy metodą pustokomórkową Rüpinga z wykorzystaniem oleju kreozotowego typu B i C.

Na czym polega nasycanie drewna?

Gdy przystępuje się do zabezpieczenia drewna przed degradacją, będącą wynikiem oddziaływania czynników biotycznych, ma się do dyspozycji różnorodne metody impregnacji. Skoncentrujemy się na innych metodach bezciśnieniowych, takich jak zanurzanie i moczenie. Poszczególne warianty różnią się między sobą czasem trwania oraz miejscem elementu impregnowanego względem lustra cieczy impregnacyjnej. Procesy te przebiegają bez potrzeby wywierania dodatkowego ciśnienia atmosferycznego. Środek ochrony przenika do drewna na zasadzie wnikania kapilarnego w przypadku drewna o wilgotności do punktu nasycenia włókien, a powyżej tej wilgotności – na zasadzie dyfuzji. Zanurzenie długotrwałe, określane również jako kąpiel długotrwała, polega na umieszczeniu drewna w zbiorniku na okres dłuższy niż 30 minut, a nawet do kilku godzin. Wraz ze wzrostem czasu impregnacji, zdolność wnikania impregnatu w drewno sosnowe oraz szorstkość powierzchni zabezpieczanego elementu tracą na znaczeniu.

Opracowanie:
Koźmin Wielkopolski, Towarowa 5
tel. 62 721 60 18
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz