Materiał Partnera

Pomiary przemieszczeń i odkształceń budynków

Pomiary przemieszczeń i odkształceń budynków

Pomiary przemieszczeń i odkształceń wykonuje się najczęściej w trzech przypadkach. Pierwszym z nich jest sprawdzenie poprawności wykonania obiektu według projektów, co kończy realizację nowej inwestycji. Drugim przypadkiem jest wykonywanie tego typu działań w celach inwentaryzacyjnych, np. ważnych do przebudowy budynku, jego modernizacji, czy też sprzedaży – ocena stanu technicznego. Trzecią sytuacją są okresowe przeglądy, którym podlegają między innymi obiekty użyteczności publicznej, czy komercyjnej.

Za co uważa się przemieszczenie i odkształcenie budynków?

Za przemieszczenie budynków uważa się zmianę punktów położenia obiektu bez równoczesnej jego zmiany kształtu. Jeśli występuje również druga zależność, mamy do czynienia właśnie z odkształceniem. Posługując się „językiem” geometrycznym i geodezyjnym, w pierwszym przypadku dochodzi do translacji, przesunięć i obrotów budynków. Odkształceniami są zaś skręcanie, uginanie, wyboczenie, czy też zmiana skali. Warto przy tym wiedzieć, że jest to wynikiem działania zarówno sił statycznych, jak i dynamicznych, za które można uznać nieodpowiednie posadowienie budynku, starzenie się i kruszenie fundamentów, lub ich zawilgocenie, czy też nawet działanie wiatru. To dlatego dzisiaj przy realizacji budowy m.in. wielokondygnacyjnych biurowców tak ważne jest perspektywiczne ujęcie zjawisk przemieszczeń oraz odkształceń planowanej inwestycji tak, aby nawet po wielu latach eksploatowania do nich nie doszło.

Po co przeprowadza się badania przemieszczeń i odkształceń budynków?

Badania przemieszczeń i odkształceń budynków przeprowadza się głównie w przypadku wszczętych procesów ekspertyz budowlanych w związku z różnymi sytuacjami: oddaniem obiektu do użytku, modernizowanie go, przebudowa, a nawet wyburzanie. Jak już wcześniej wspomniano tego typu pomiary geodezyjne, są także ważne przy sprzedaży nieruchomości, czy ocenie bezpieczeństwa budynku – mowa o okresowych przeglądach technicznych. Warto także wiedzieć, że badania przemieszczeń i odkształceń to nie tylko działania mające na celu analizowanie poziomu błędów od pierwotnych geodezyjnych założeń, czy poziomu uszkodzenia danego obiektu. Wielokrotnie stwierdzenie początkowej fazy tych uchyleń, pozwalają na ich powstrzymanie bądź częścią redukcję. Istotną częścią całej procedury pomiarowej, jest późniejsze wyznaczenie przyczyn deformacji i przesunięć, z propozycjami przeciwdziałania z punktu widzenia dziedziny geodezji oraz architektury/budownictwa.

Pomiary na zlecenie klientów biznesowych oraz publicznych

Pomiary przemieszczeń oraz odkształceń najczęściej dotyczą budynków przeznaczenia komercyjnego oraz publicznego, a także mieszkalnego wielorodzinnego – od apartamentowców, przez kamienice, po bloki z wielkiej płyty.  Obsługiwanymi przez geodetów podmiotami, są zatem deweloperzy, zarządcy obiektów i ich właściciele, a także agencje nieruchomościowe, czy oczywiście urzędy. To między innymi z takimi klientami współpracuje mgr inż. Sławomir Brożyna, który prowadzi w Głogowie pracownię geodezyjno-kartograficzną GEOSPEC. Z pełnym zakresem jej usług, warto zapoznać się już teraz na nowoczesnej stronie www. 

Opracowanie:
Głogów, Karmelkowa 4
tel. 509 871 086
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz