Artykuł sponsorowany

Pomiary emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery

Pomiary emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery

Pomiary emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery to bardzo ważny element funkcjonowania różnych ośrodków przemysłowych i produkcyjnych. Analizy ekologiczne mają bowiem na celu wdrożenie w strukturach przedsiębiorstw działań mających doprowadzić do ograniczenia do minimum wydzielania szkodliwych substancji przez instalacje technologiczne (np. kotły). Jest to również ważne między innymi dla sporządzenia raportu dla Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Na co składają się pomiary emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery?

Najlepsze firmy oferujące usługi związane z ochroną środowiska pomagają wielu przedsiębiorstwom w ustalaniu poziomu emisji zanieczyszczeń, wywoływanej przez ich instalacje przemysłowe czy działania produkcyjne. Dlaczego jest to tak ważne dla przedsiębiorców? Wielu z nich musi przygotowywać raporty dla Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Ponadto wdrożona proekologiczna polityka krajowa i europejska zakłada przeprowadzanie w zakładach i fabrykach przez organy kontrolne kompleksowych audytów – za niedostosowanie się do przepisów grożą wysokie grzywny. Na pomiary emisji zanieczyszczeń składają się analizy stężenia gazów np. w spalinach (SO2, NO, NO2,N2O, NOx, CO, CO2, H2O, NH3 i O2), analizy stężenia pyłów, analizy emisji metali ciężkich i zanieczyszczeń organicznych. Istotne jest również określenie prawidłowości funkcjonowania różnych instalacji przemysłowych, które emitują gazy i pyły. Dokonanie pomiarów emisyjnych takich urządzeń jak na przykład kotły przemysłowe najlepiej powierzać firmom o szerokim zakresie usług związanych z ochroną środowiska. Ważne jest to, aby były one przygotowana zarówno na badania terenowe, jak i na specjalistyczne badania laboratoryjne – renomowanym ośrodkiem innowacyjno-wdrożeniowym z zakresu ochrony środowiska jest przedsiębiorstwo Ekotest, które posiada nowoczesne laboratorium z certyfikacją systemu zarządzania PN-EN ISO/IEC 17025:2005.

Badania terenowe i laboratoryjne

Przedsiębiorstwa emitujące gazy i pyły podczas przeprowadzanych procesów przemysłowych muszą wykonywać odpowiednie analizy ekologiczne. Pomiary emisji zanieczyszczeń do atmosfery są dokonywane przy użyciu specjalistycznej aparatury przez wyspecjalizowanych badaczy – posiadają oni wiedzę z zakresu takich dziedzin jak m.in.: chemia, biologia, mikrobiologia, geologia, hydrologia, materiałoznawstwo, ekologia czy meteorologia. Do swoich prac wykorzystują takie urządzenia jak: analizatory spalin, aspiratory, sondy, zastawy do poboru próbek, pyłomierze grawimetryczne czy też mobilne laboratoria z pełnym wyposażeniem. Ważne jest to, że zarówno badania terenowe i laboratoryjne są zawsze wykonywane dzięki sprzętowi z certyfikacjami legalizacji i wzorcowania, które spełniają wszystkie wymogi Ministerstwa Środowiska.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz