Artykuł sponsorowany

Pokrycie dachowe od A do Z – czego potrzebujesz? Jakie rozwiązania wybrać?

Pokrycie dachowe od A do Z – czego potrzebujesz? Jakie rozwiązania wybrać?

Dach naszego domu to dość skomplikowana konstrukcja, składająca się z wielu różnych elementów. Bardzo ważne, żeby każdy z nich dobrze spełniał swoją rolę. Dlatego warto postawić na najlepsze produkty od sprawdzonego producenta. Jakie materiały budowlane i akcesoria budowlane są niezbędne? Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej? W tym tekście znajdziecie dokładny opis tego, jak powstaje dach.

Szczelnie i bezpiecznie

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Ma nam zapewniać ciepło, spokój, bezpieczeństwo i chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Musi zatem być szczelny i solidny. Duże znaczenie ma też jego termoizolacyjność. W końcu dach to zwykle bardzo duża powierzchnia. Jeśli ciepło z naszego domu będzie przez nią uciekać, wydamy fortunę na ogrzewanie. Dlatego ważne, żeby dach został wykonany solidnie, bez pominięcia żadnego ważnego etapu. Każdy element ma tutaj duże znaczenie. Za odpowiednie uszczelnienie dachu odpowiadają różnego rodzaju masy, kleje i lepiki – na rynku są także dostępne różnego rodzaju uszczelniacze dekarskie. Nie ma sensu oszczędzać na tych podstawowych produktach, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy nasz dach będzie dobrze spełniać swoją funkcję. Niezależnie od tego, jaką dachówkę wybierzemy – jeśli nie zadbamy o odpowiednie akcesoria i dodatki dekarskie, żadna dachówka się nie sprawdzi. Warto też zainwestować w porządne zamocowania – wszelkiego rodzaju wkręty, nity i kotwy. To drobiazgi, na których nie ma sensu oszczędzać grosza.

Rzecz na lata

Ogromne znaczenie ma oczywiście wybór materiału do pokrycia dachu. Wybór jest bardzo szeroki – od wytrzymałych, lecz dość kosztownych, dachówek ceramicznych, aż po bardzo tanią papę. Wybór zależy więc tak naprawdę od naszego budżetu i poczucia estetyki. Dachówki ceramiczne pięknie się prezentują, zapewniają dobrą izolację, a przy tym są trwałe – mogą nam służyć nawet sto lat. Tańszą alternatywą, niewiele różniącą się wyglądem, są dachówki cementowe. Są one jednak mniej trwałe – ich żywotność to 50–70 lat. Jeszcze tańszym rozwiązaniem są blachodachówki. Ich zaletą jest niewątpliwie łatwość montażu. Są jednak cieńsze i powodują roznoszenie się dźwięku, przez co podczas deszczu w całym domu będzie słychać dudnienie. Blachodachówki są także znacznie mniej estetyczne niż dachówki cementowe lub ceramiczne. Ciekawym rozwiązaniem jest rąbek stojący – gotowe panele z blachy do pokrycia dachu.

– Na sezon 2017 polecamy bardzo modne obecnie dachy w technologii krycia na rąbek stojący zatrzaskowy typu klik oraz rąbek tłoczony na wymiar w dowolnym surowcu w powłokach połysk, mat, ceramic mat, premium mat i aluminium, a także blachodachówki z aluminium z 50-letnią gwarancją mówi jeden z przedstawicieli firmy J.A.W. Akcesoria Dachowe s.c. J. Przyborowski & A. Gierasimow & W. Karpiński z Konina.

W przypadku dachów płaskich możemy rozważyć także zastosowanie papy jako pokrycia dachowego. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko pozorna oszczędność – papa niewiele kosztuje, ale jest nietrwała i po kilku latach będzie wymagała wymiany. Wygląda też niezbyt estetycznie, dlatego nie sprawdzi się tam, gdzie dach jest widoczny z ulicy. Kładąc papę, musimy mieć świadomość, że to rozwiązanie tymczasowe.

Estetyczne wykończenie

Duże znaczenie ma także wykończenie dachu. Bardzo ważną rolę odgrywa podbitka dachowa – inaczej nazywana podsufitką. Pozwala ona na estetyczne i funkcjonalne wykończenie dachu. Ozdobna podsufitka sprawi, że nasz dom naprawdę będzie wyglądać elegancko. Zaletą podsufitki jest także to, że chroni dach przed zniszczeniem i pełni funkcje izolacyjne. To właśnie ze względu na to zaleca się dziś stosowanie podsufitek, choć teoretycznie nie stanowią one niezbędnego elementu konstrukcji dachowej. Takie podsufitki występują w bardzo wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do naszego domu. Podsufitki składają się zawsze z kilku elementów, co umożliwia ich wygodny montaż. Pozwala to też na stosowanie ich z różnymi rodzajami okapu dachowego. Podsufitki wykonuje się z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, dzięki czemu nie wymagają żadnej szczególnej konserwacji. W podsufitce możemy też zamontować lampę, oświetlającą nasz ogród lub teren przed domem. Skoro mowa już o wykończeniu dachu, warto wspomnieć też o kominkach wentylacyjnych z ceramiki – to bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie, idealne do wentylacji domu. Nadają się one do każdego ceramicznego pokrycia dachowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz