Artykuł sponsorowany

Klasy betonu i ich przeznaczenie

Klasy betonu i ich przeznaczenie

Współczesne mieszanki betonowe to duża różnorodność i specjalne przeznaczenie, które wspomaga realizację najbardziej oryginalnych projektów architektonicznych. Przed przystąpieniem do pracy trzeba zamówić odpowiednią jego klasę, bo tylko dobrze dobrany materiał daje gwarancję trwałości i wysokiej jakości wykonania.

Tworzenie różnych klas betonu

Ogólny skład betonu nie zmienia się od setek lat. Zawsze jest to spoiwo hydrauliczne (potocznie zwane cementem), kruszywo i woda. Spoiwo zmieszane z wodą tworzy zaczyn, który twardnienie. Aby nadać mieszance konkretne cechy, trzeba dodać do niej w odpowiedniej ilości kruszywo (piasek lub żwir). To właśnie ta proporcja wpływa na to, jakiej klasy i gęstości będzie ostatecznie beton.

Do betonu dodawane są też domieszki chemiczne lub mineralne, które wpływają na wiele cech mieszanki, m.in. jej kurczliwość, płynność czy urabialność, ciężar, czas wiązania i wiele innych. Zamieniają one zwykły beton na taki o specjalnym przeznaczeniu - nadający się do położenia na zewnątrz i wewnątrz budynku, do budowy i dekoracji, a także wiążący się niezależnie od pory roku.

Klasy betonu określają jego wytrzymałość na ściskanie, czyli wielkość naprężeń, które może przenieść. Im więcej mieszanka ma spoiwa i proporcjonalniej mniej wody, tym wyższa klasa betonu. Wysokiej jakości beton - od klas C8/10 do aż C50/60 - możemy kupić od przedsiębiorstwa transportowo-sprzętowego Stopa Szczepan. Dzięki temu mamy pewność wykorzystania materiału stworzonego według obowiązujących norm, przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technologicznych.

Beton zwykły

Pierwszą z klas betonu stanowi beton zwykły. Jest on robiony z domieszką kruszywa naturalnego: piasku, żwiru i granitu. W stanie suchym jego gęstość wynosi od 2000 kg/m3 do 2600 kg/m3. Określa się go oznaczeniami: C8/10, C12/15, C16/C20 i C20/25.

Beton zwykły stosuje się w tradycyjnych strukturach betonowych i żelbetonowych.

Beton ciężki

Beton ciężki w stanie suchym ma gęstość większą, niż 2600 kg/m3. Do jego wykonania dodaje się specjalne kruszywa z minerałów ciężkich lub rud żelaza, np. magnetyt, baryt, hematyt, limonit i wiele innych. Jedną z jego niezwykłych właściwości jest zatrzymywanie promieniowania jonizującego. Jest więc często wykorzystywany przy budowie szpitali, zbiorników na odpady radioaktywne, w elektrowniach atomowych i innych tego typu budowlach. Jego oznaczenia to: C25/30, C30/37, C35/45, C40/50, C45/55, C50/60 I wyższe, aż do C100/115.

Beton lekki

Beton lekki inaczej nazywany jest gazobetonem (tzw. beton komórkowy). W stanie suchym ma gęstość od 800 kg/m3 do 2000kg/m3. Do jego mieszanek stosuje się lekkie kruszywa, takie jak żużel wielkopiecowy spieniony, agloporyt, tuf wulkaniczny, pumeks czy wapienie. Wykonuje się z niego bloczki betonowe, nadproża, płyty stropowe i inne tego typu elementy. Jego oznaczenia różnią się od innych pierwszą literą "L" i należą do nich: LC8/9, LC12/13 aż do LC80/88.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz