Artykuł sponsorowany

Pojazdy do transportu kruszywa

Pojazdy do transportu kruszywa

Transport kruszywa to czynność, która wymaga zaangażowania firmy dysponującej specjalistycznym sprzętem. Specyfika materiałów sypkich i kruszywa sprawia, że muszą być one przewożone z zastosowaniem szczególnych środków ostrożności. Nie każdy samochód nadaje się do transportu tego typu materiału. Dlatego w dzisiejszym artykule omówimy szczegółowo rodzaje pojazdów, które służą do przewozu materiałów sypkich.

Czym są pojazdy samowyładowcze?

Czysto teoretycznie każdy pojazd, który nazywamy samowyładowczym, może służyć do przewozu kruszywa. Chodzi tu przede wszystkim o mini wywrotki, które są zbudowane na podwoziach samochodów dostawczych, jak również o konstrukcjach na bazie ciągnika siodłowego.

W przypadku poruszania się w ruchu miejskim oraz w trakcie dostawy kruszywa na tereny osiedlowe doskonałym rozwiązaniem będzie pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) w przedziale 3,5-18 ton. Niemniej jednak ze względu na sporą masę własną niektórych materiałów, nie będzie on mógł przetransportować zbyt dużej ilości surowca. Najczęściej waga samego ładunku może się wahać w granicach 1-10 ton. Dlatego też pojazdy o tak dużych gabarytach są wykorzystywane okazjonalnie. Przeważnie używa się ich do transportu narzędzi i przewozu mniejszych maszyn. Doskonale dają sobie rade w lokalizacjach, gdzie brakuje wolnej przestrzeni.

Czym charakteryzują się pojazdy trzyosiowe?

Następna grupa pojazdów, jaka służy do przewozu kruszywa, to auta o DMC przekraczającej 18 ton. Pojazdy te mają formę aut trzyosiowych, które mogą dostarczyć ładunek o masie w granicach 13-16 ton. Właśnie ten typ pojazdów jest dosyć często wykorzystywany do transportu kruszywa. Niestety w sytuacji, gdy na plac budowy trzeba dostarczyć kilka takich ładunków, cała operacja zaczyna tracić na opłacalności. W szczególności, gdy odległość z placu budowy do kamieniołomu lub żwirowni jest dosyć duża. Pewnym rozwiązaniem jest podpięcie do wywrotki tandemowej przyczepy samowyładowczej. Takie zestawy doskonale sprawdzają się podczas wywozu urobku z placu budowy. W takich pojazdach wysyp ładunku może odbywać się wyłącznie na boki. Pewnym utrudnieniem jest również manewrowanie takim zestawem.

Czym charakteryzują się auta czteroosiowe?

Najczęściej transport kruszywa i materiałów sypkich jest realizowany przy użyciu pojazdów czteroosiowych. Cechą charakterystyczną tego typu aut jest spora zwrotność oraz ładowność w granicach 17-20 ton. Pojazdy czteroosiowe świetnie radzą sobie w trudniejszym terenie. Są najczęściej wyposażone w 2-4 mosty napędowe, które dają spore pole manewru kierowcy. Zważając na fakt, że place budowy często znajdują się w trudnym terenie, to transport tego typu autem jest znacznie łatwiejszy.

Alternatywą dla omawianych pojazdów są także ciągniki siodłowe z przyczepami samowyładowczymi. Są one przystosowane do transportu ładunku o wadze 27-29 ton. To znacznie obniża koszty transportu. Pewną wadą jest relatywnie niska mobilność takich zestawów i duże gabaryty pojazdów.

Do transportu kruszywa warto zatrudnić profesjonalną firmę. Korzystając z usług PUH Mirex z Lipska, możecie liczyć dostęp do szerokiej floty pojazdów, jak również ładowarek, koparko-ładowarek oraz równiarek. Dodatkowo firma zajmuje się także sprzedażą materiałów sypkich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz