Materiał Partnera

Wybór kruszywa drogowego

Wybór kruszywa drogowego

Kruszywa były wykorzystywane praktycznie od zawsze, bez nich nie powstawałyby drogi, różnego rodzaju mieszanki budowlane, zaprawy czy beton. Gatunek kruszywa wykorzystywany do budowy dróg jest niesamowicie ważny, warto więc dokładnie zapoznać się z ich rodzajami oraz właściwościami, aby nie kupić pierwszego lepszego produktu, ryzykując tym samym jakością efektu końcowego wykonywanej pracy. Sprawdź, jakie kruszywa wybrać do budowy drogi.

Klasyfikacja kruszyw

Kruszywa drogowe to różnego rodzaju ziarna i mniejsze kamyczki, mogą być pochodzenia sztucznego, lub mineralnego. Otrzymuje się je na różne sposoby, w tym metodą wykopaliskową oraz poprzez recykling różnych gruzów czy pozostałości budynków. Jak sama nazwa wskazuje, kruszywa bardzo często pochodzą od skruszonych skał, kamieni czy głazów, zarówno tych uszkodzonych w sposób naturalny, jak i z pomocą człowieka. Klasyfikacja kruszyw drogowych będzie polegać na określeniu ich zastosowania, ponieważ w przeciwnym razie możemy doprowadzić do użycia tego samego materiału do każdego zadania, co najprawdopodobniej byłoby tragiczne w skutkach jak nie od razu, to w najmniej oczekiwanym momencie, co może skończyć się nawet utratą życia lub zdrowia osoby będącej w pobliżu. Nie powinniśmy pozwalać na takie coś, musimy więc wykorzystywać kruszywa wyspecjalizowane do danego zadania, czyli trzeba wiedzieć, że nie każde nada się jako składnik zaprawy betonowej czy mas bitumicznych. Klasyfikacja ze względu na pochodzenie to kruszywa sztuczne, lub kruszywa mineralne, choć czasem bierze się jeszcze pod uwagę kruszywa z recyklingu. Sposób produkcji kruszyw decyduje o tym, czy są one łamane, czy naturalne, a każde z nich dodatkowo dzielimy na dwie kolejne kategorie. Kruszywo naturalne może być kruszywem niekruszonym, lub kruszonym naturalnym, z kolei kruszywo łamane to albo kruszywo łamane zwykłe, lub kruszywo łamane granulowane. Kruszywa drogowe mają też rzecz jasna różną gęstość, można więc je klasyfikować biorąc pod uwagę ich uziarnienie. Wyróżniamy wypełniacze, kruszywo o drobnych ziarnach, o grubych ziarnach oraz o bardzo grubych ziarnach. Przy niektórych budowach, szczególnie tych większych i bardziej zaawansowanych, trzeba też zwrócić uwagę na gatunek kruszywa, jego odmianę oraz klasę.

Transport kruszywa

Gdy już upewnimy się, które kruszywo będzie dla nas najlepsze, warto pomyśleć też o jego transporcie, ponieważ  firmy zajmujące się sprzedażą kruszyw drogowych często nie pomagają w ich dowożeniu, lub wymaga to bardzo dużej dopłaty. Warto wtedy skorzystać z usług firmy transportowej, takiej jak Fast Kris Krzysztof Drzyzga, którego specjalizacją jest nie tylko transport kruszyw, ale również sprzedaż kruszyw i kamienia.

Opracowanie:
Tworóg, Krasińskiego 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz