Artykuł sponsorowany

Pogrzeb z urną a pochówek tradycyjny – czym się różnią?

Pogrzeb z urną a pochówek tradycyjny – czym się różnią?

Pogrzeby tradycyjne coraz częściej ustępują miejsca pochówkom z kremacją. Pogrzeb z urną może być koniecznością, ale i kwestią wyboru. Sprawdźmy, czym różni się pogrzeb urnowy od tradycyjnego pochówku z trumną.

Przygotowanie zwłok do spopielenia

Przed przystąpieniem do kremacji zwłok należy dopełnić wszelkich formalności. Rodzina zmarłego dostarcza niezbędne dokumenty: odpis aktu zgonu oraz zgodę zmarłego na skremowanie ciała.

Przygotowanie ciała zmarłego do kremacji jest standardową procedurą, która nie różni się niczym od czynności przeprowadzanych w tradycyjnym modelu pogrzebowym. Jedyna różnica dotyczy kwestii ubioru, który przy kremacji może zostać zastąpiony łatwopalnym całunem. Następnie zmarły zostaje złożony w trumnie wykonanej z drewna, wikliny lub prasowanej tektury. Trumna musi być wykonana z ekologicznych materiałów podatnych na spalenie. Niedopuszczalne jest użycie trumny o lakierowanym wykończeniu i przyozdobionej elementami metalowymi lub z tworzyw sztucznych. Rezygnacja z takich materiałów pozwala uniknąć przykrego zapachu i zanieczyszczania powietrza.

Kremacja zwłok – co dalej?

Kremacja to pierwszy etap pogrzebu, który jest zazwyczaj bardzo trudny dla rodziny zmarłego. Domy pogrzebowe zazwyczaj dysponują kaplicami lub salami ceremonialnymi, które służą modlitwie i wspominaniu zmarłego. Większość zakładów pogrzebowych, takich jak Arka zakład pogrzebowy transport zwłok, umożliwia rodzinie pożegnanie zmarłego przed rozpoczęciem aktu kremacji i pozostanie w sali przez czas trwania procedury.

Jak przebiega kremacja?

Kremacja zwłok trwa zazwyczaj godzinę. Na początku trumna z ciałem wprowadzana jest do pieca krematoryjnego rozgrzanego do temperatury 800 stopni Celsjusza. Procedura spopielenia trwa około godziny, a następnie szczątki są zgarniane z pieca do specjalnego pojemnika i studzone do temperatury pokojowej. Po ostudzenia szczątki zostają umieszczone w specjalnym urządzeniu do rozdrabniania popiołu i przesypywane do worka umieszczanego w urnie. Urna wraz ze świadectwem kremacji przekazywana jest rodzinie zmarłego.

Pogrzeb na cmentarzu

Kolejnym etapem procedury pogrzebowej jest złożenie prochów na cmentarzu. Pogrzeb odbywa się w sposób tradycyjny, a jedyną różnicą jest to, że zmarły nie jest transportowany w trumnie, tylko w urnie. Urna może zostać złożona w ziemnym grobie lub kolumbarium.

Usługi pogrzebowe z kremacją zwłok to standardowy element oferty zakładów pogrzebowych. Pełny zakres usługi z pogrzebem urnowym obejmuje:

  • odbiór i transport zwłok,
  • przechowywanie ciała w chłodni,
  • kremację,
  • organizację pogrzebu (świeckiego lub katolickiego),
  • organizację konsolacji.

Kremacja zwłok cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które zdają sobie sprawę, że miejsc na cmentarzach jest coraz mniej i trzeba szukać innych możliwości – budżetowych, a zarazem ekologicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz