Jak czyścić nagrobki?

Jak czyścić nagrobki?

Nagrobek to duży wydatek dla rodziny zmarłego. Wystawiony jest on na działanie różnych warunków atmosferycznych, co sprawia, że zabrudzenia oraz lekkie uszkodzenia są częstym zjawiskiem. Powinien on służyć długie lata i dobrze się prezentować. Sprawdź, jak należy zadbać o nagrobek i czego używać do czyszczenia.  

Strony www Strony www

Podstawowa pielęgnacja nagrobka

Pielęgnacja nagrobków nie jest trudnym zajęciem, ale wymagającym. Zawsze można skorzystać z usług czyszczenia nagrobka, dzięki czemu zaoszczędzimy czas.

Jeżeli sami chcemy zając się pielęgnacją nagrobka, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach. Niezależnie, z czego zrobiony jest nagrobek, najpierw należy zmiotką oczyścić go z liści oraz ziemi. W ten sposób usuniemy pierwsze zanieczyszczenia. Drugi etap to czysta woda i delikatna szmatka. Istotne jest, żeby często płukać szmatkę. Wszelkie ziarenka, które mają ostre końce i wejdą w szmatkę, będą rysować kamień.

Najpopularniejsze są nagrobki z granitu oraz lastryko. Granit to piękny kamień, który przybiera różne barwy – najdłużej spośród innych kamieni zachowuje on swój piękny wygląd. Jest on również bardzo mocny, dzięki czemu zyskał sobie wśród kamieniarzy duże powodzenie, stając się wiodącym materiałem, z którego tworzy się nagrobki. Sprawdź, jaki nagrobek wybrać.

Konserwacja nagrobków z granitu                                           

Przy czyszczeniu możemy użyć środków stworzonych specjalnie do czyszczenia nagrobków z granitu. Jednak lepszym rozwiązaniem jest zwykła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń.  Kolejnym sprawdzonym sposobem jest ciepła woda z dodatkiem octu. Za pomocą tych mieszanek umyj dokładnie cały nagrobek, a następnie spłucz go wodą, tak aby żadne środki nie pozostały na kamieniu.

Sami kamieniarze odradzają używania środków chemicznych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na chemię warto najpierw sprawdzić, jak zareaguje na nią kamień. Wyczyśćmy mały fragment grobu i sprawdźmy, jak będzie on wyglądał na drugi dzień.

Ważne jest, aby często czyścić nagrobek. Granit nie jest bardzo wymagającym kamieniem. Częste czyszczenie sprawi, że przez długi czas będzie on się świetnie prezentował.

Czyszczenie nagrobka z lastryko

Nagrobek z lastryko był popularnym zjawiskiem kilkanaście lat temu. Warto pamiętać, że materiał ten ma tendencję do plam. Plusem jest jego odporność na ścieranie i mycie, dzięki czemu do czyszczenia możemy użyć dobrej szczotki.

Lastryko obrasta w mech. Szczotka o grubym mocnym włosiu skutecznie pomoże nam go usunąć. Dokładne szorowanie sprawi, że nagrobek będzie prezentował się bardzo estetycznie. Wymagać to jednak będzie od nas dużego wkładu pracy. Można użyć również specjalnego proszku do szorowania.

Dużym problemem przy czyszczeniu nagrobków jest wosk ze świec. Do usunięcia wosku przyda nam się specjalna skrobaczka do płyty indukcyjnej – nie zarysuje ona powierzchni. Sok z cytryny rozrzedzi wosk, dlatego najlepsze rozwiązanie to spryskać zastygły wosk sokiem z cytryny, zostawić na parę minut, a następnie usunąć wosk skrobaczką.

Sok z cytryny jest pomocny w wielu przypadkach. Zawsze także warto wypróbować benzynę ekstrakcyjną – stosuje się ją jako środek czyszczący w branży motoryzacyjnej i budowlanej. Zanim skorzystasz z silnej chemii, najpierw spróbuj poradzić sobie z problemem naturalnymi środkami – one sprawdzą się najlepiej. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz