Artykuł sponsorowany

Podział działki: co zrobić, by był zgodny z prawem?

Podział działki: co zrobić, by był zgodny z prawem?

Chcesz kupić dużą działkę, którą planujesz podzielić na dwie mniejsze? Jeśli uda Ci się to zrobić, staniesz się  właścicielem gruntów, które będziesz mógł sprzedać za dobrą cenę. Pamiętaj jednak, podział ziemi jest procesem złożonym i musi przebiegać zgodnie z literą prawa. Przeczytaj, jakie kroki musisz podjąć, by plan ten został urzeczywistniony.

Niezbędne formalności

A więc stało się – zakupiłeś sporej wielkości działkę  i teraz myślisz o jej podziale. Pierwsze, co powinieneś zrobić, to udać się do urzędu gminy  i złożyć wniosek o wypis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący Twojej ziemi. Na jego podstawie będziesz musiał wykonać wstępy projekt podziału działki, który wraz z dokumentami stwierdzającymi tytuł prawny do nieruchomości, wypisem z katastru nieruchomości oraz – jeśli nie ma planu miejscowego – decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dołączysz do wniosku o podział działki. Musi on zostać zaopiniowany przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta w prawach powiatu).

Wstępny projekt podziału

Wstępny projekt podziału może zostać wykonany przez Ciebie samodzielnie. W praktyce jest to jednak bardzo trudne, dlatego już na tym etapie zachęcamy do skorzystania z usług doświadczonego geodety, np. Adama Jurka – właściciela biura geodezyjnego w Wieliszewie – który stwierdzi, czy proponowany podział jest w ogóle możliwy. Twój wniosek zostanie odrzucony np. wówczas, gdy powstała po wydzieleniu działka nie będzie miała dostępu do drogi publicznej. Co więc musi zawierać wstępny projekt podziału? Granice nieruchomości podlegającej podziałowi, oznaczenie nieruchomości podlegającej podziałowi według danych z katastru i księgi wieczystej, powierzchnię, granice wydzielanych działek  naniesione na mapę kolorem czerwonym, powierzchnie projektowanych działek gruntu (przedstawione również na czerwono) oraz propozycję sposobu zapewnienia dostępu działek do drogi publicznej (w formie opisowej lub graficznej).

Gdy wniosek został zaakceptowany

Wójt wydał pozytywną opinię na temat składanego wniosku? To niestety nie koniec… Teraz czas na sporządzenie właściwego projektu podziału nieruchomości. Tym razem skorzystanie z pomocy geodety jest obligatoryjne. Sporządza on właściwą mapę z projektem podziału, oblicza powierzchnię projektowanych działek, rozlicza użytki itd. Skompletowane dokumenty w formie operatu składa do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Projekt zatwierdzą dopiero wówczas, gdy dokumentacja ta zostanie przyjęta do zasobu.

I co dalej?

Projekt został zaakceptowany? Poczekaj, to jeszcze nie koniec zmagań. Teraz  musisz przygotować kolejny wniosek, który wraz z całą dokumentacją geodezyjną ponownie przedstawisz wójtowi, który wyda decyzję o podziale. Mamy nadzieję, że cały proces zakończy się po Twojej myśli. Pamiętaj tylko, że fakt podziału będzie musiał  zostać odnotowany w księdze wieczystej – na Twój wniosek.

Opracowanie:
Wieliszew, Modlińska 106
tel. 602 572 469
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz