Artykuł sponsorowany

Podstawowy podział opakowań tekturowych

Podstawowy podział opakowań tekturowych

Opakowania kartonowe występują na rynku w wielu postaciach. Różnorodność kształtów czy rozmiarów sprawia, że stosowane są nie tylko w branży transportowej, lecz także gospodarstwach domowych bądź biurach. W wielu sytuacjach wydają się wręcz nieocenione, znacznie ułatwiając wykonywanie powierzonych zadań. Jakie są rodzaje tekturowych opakowań? Jakie są ich aspekty techniczne? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w przygotowanym artykule.

Materiały do opakowań kartonowych

Do produkcji opakowań kartonowych wiodące firmy takie jak Akart Robert Kin wykorzystują tekturę falistą i litą. Materiały te różnią się między sobą budową, co wpływa na ich parametry wytrzymałościowe. Jeśli chodzi o tekturę falistą, składa się ona z jednej lub kilku warstw papieru falistego, określanych jako tzw. fluting, które są przyklejone między arkuszami gładkiego papieru (linery). Takie połączenie znacznie usztywnia konstrukcję, nadając jej odporność na uszkodzenia mechaniczne czy zgniatanie.

Tektura lita, stanowiąca klasyczny materiał, nie posiada natomiast żadnej pustej przestrzeni. Kilka ściśniętych ze sobą warstw nie gwarantuje tak wysokiego poziomu ochrony, dlatego też opakowania z niej wykonane służą głównie do przewozu oraz przechowywania lekkich towarów, chociażby odzieży, leków czy kosmetyków.

Wytrzymałość opakowań z tektury falistej w dużej mierze jest uzależniona od jej gramatury, a także wysokości fal, które wyznaczają grubość kartonu. Biorąc pod uwagę to kryterium, opakowania z tektury trójwarstwowej należy podzielić na typy takie jak E, B i C, przy czym każdy z nich znajduje zastosowanie w innym sektorze. Z kolei wśród tektur pięciowarstwowych, będących kombinacją najczęściej spotykanych fal, wyróżniamy klasy EB, BC oraz EC. Ich solidne ściany o przekroju dochodzącym nawet do 6,7 mm pozwalają na stworzenie kartonów o większych rozmiarach, zapewniając bezpieczny transport ciężkich przedmiotów.

Rodzaje kartonów według FEFCO

Doskonałym narzędziem do określenia rodzaju opakowań jest, bez dwóch zdań, katalog FEFCO. Ten niezwykle pomocny międzynarodowy zbiór modeli został opracowany przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tektury Falistej, zastępując skomplikowane opisy konstrukcji prostymi symbolami. Nie ulega wątpliwości, że znacznie ułatwia on współpracę między producentami a klientami.

Oprócz budowy opakowania, czterocyfrowe kody FEFCO definiują kierunek biegu fal, typ fabrycznych połączeń krawędzi i bocznych skrzydełek, a także rodzaj linii bigowania czy dziurkowania. W katalogu odnajdziemy wzory pudełek klapowych, teleskopowych, składanych, wsuwanych, trwale łączonych oraz jednoczęściowych. Na tym jednak lista się nie kończy. Zawarto w nim ponadto informacje dotyczące wyposażenia pudeł, a więc wkładek badź kratownic.

Opakowania z tektury a kryterium konstrukcyjne

Opisując opakowania z tektury falistej, nie sposób nie wspomnieć o popularnej klasyfikacji opartej o kryterium konstrukcyjne. Dzieli ono pudła na fasonowe i klapowe. Pierwsze z nich wykonuje się metodą wykrojnikową, która umożliwia wycinanie pożądanych kształtów. Wykrojniki przygotowane pod konkretne zamówienie sprawiają, że do złożenia tektury nie potrzeba dodatkowych materiałów jak zszywki lub taśma klejąca. Wykrój należy zatem jedynie poskładać według powstałych bigów.

Pudła klapowe natomiast wytwarza się na maszynach typu slotter, które z dużą wydajnością wykrawają opakowania z właściwie przygotowanych arkuszy. Łączone na etapie produkcji, wymagają do zamknięcia taśmy klejącej użytej na górze i na dole materiału. Jako że w ich przypadku obędzie się bez przygotowalni, można wykonać niewielkie partie produktów bez ponoszenia wstępnych kosztów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz