Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o prototypach opakowań i wykrojnikach?

Co warto wiedzieć o prototypach opakowań i wykrojnikach?

Proces produkcji różnego rodzaju opakowań, czy to przeznaczenie spożywczego, czy transportowego, jest bardzo wymagający. Zakłada on między innymi określenie jakości materiału, z którego zostaną one wytworzone, a także sprecyzowanie odpowiedniej ich liczby. W celu uniknięcia masowego błędu produkcyjnego przedsiębiorstwa z tej branży wykorzystują doświadczenie firm papierniczych, które oferują między innymi przygotowanie odpowiedniego projektu opakowania wraz z prototypem.

Wybór odpowiedniej firmy papierniczej

Pierwszym krokiem każdej firmy, która tworzy opakowania, jest podjęcie stałej współpracy z firmą z branży papierniczej. Musi ona specjalizować się w konstrukcji materiałów, m.in. tekturowych oraz w montażu wykrojników (do opakowań, do papieru, introligatorskich, laserowych, a także poligraficznych). Ważne jest to, aby posiadała nowoczesny park maszynowy składający się z automatycznych giętarek, wykorzystujących technologię laserową. To właśnie najnowocześniejszy sprzęt umożliwia idealne odwzorowanie wykroju (w tym jego kształtu) czy wyraziste bigowanie. Polecaną przez wiele podmiotów gospodarczych firmą z branży wykrojników jest przedsiębiorstwo Laser-Line, które oferuje również wykrojniki płaskie do wszelkiego rodzaju maszyn sztanujących oraz oprzyrządowanie do automatów typu BOBST.

Prototyp opakowań

Prototypy opakowań mają za zadanie zobrazowanie kształtu, wielkości, a także materiału, który zostanie wykorzystany do wytworzenia danego produktu właściwego. Pozwala to na sprecyzowanie potrzeb produkcyjnych, a także – poprzez testy – osiągnięcie najwyższej jakości wyrobów. Etap konstruowania prototypów – zarówno opakowań, jak i wykrojników – pozwala na wyeliminowanie wielu błędów, umożliwia też wprowadzenie zmian do gotowego projektu. Prototypy opakowań, a także ich konstrukcje projektowe przygotowywane są najczęściej przez firmy z branży wykrojników. To one zwracają szczególną uwagę na precyzyjny i poprawny kształt opakowań, sposób ich użytkowania, a nawet kolor. Branża poligraficzna związana z produkcją opakowań jest najprężniej rozwijającą się gałęzią papierniczą, dlatego nowe rozwiązania i usprawnienia są w jej obszarze bardzo pożądane.

Modele wzorcowe

Modele wzorcowe wykorzystywane są przy produkcji różnego rodzaju produktów, dla wielu branż. Są one pomocne zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Modelami wzorcowymi mogą być zarówno wykrojniki do opakowań, jak i same opakowania – wytwarzane z różnego rodzaju materiałów, takich jak między innymi żywica.

Opracowanie:
Łódź, Nowe Sady 4
tel. 42 651 00 09
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz