Materiał Partnera

Po czym rozpoznać awarię układu klimatyzacji samochodowej i gdzie szukać pomocy?

Po czym rozpoznać awarię układu klimatyzacji samochodowej i gdzie szukać pomocy?
W zasadzie trudno byłoby wyobrazić sobie komfortową podróż samochodem bez sprawnie działającego układu klimatyzacji. Choć jeszcze kilkanaście lat temu popularna „klima” montowana fabrycznie była jedynie w samochodach z segmentu wyższego, dziś stanowi podstawowe wyposażenie zdecydowanej większości aut. Niemniej jednak jest to układ stosunkowo podatny na różnego rodzaju awarie. Po czym je rozpoznać i gdzie szukać wsparcia, aby pozbyć się uciążliwego problemu?

Awaria układu klimatyzacji – objawy

Znaczną większość problemów, świadczących o tym, iż klimatyzacja zaczyna pracować nie tak, jak powinna, na całe szczęście można zdiagnozować samodzielnie. Za pierwszy objaw zdecydowanie uznać można spadek wydajności chłodzenia powietrza wewnątrz samochodu. Jeżeli dostosowanie temperatury zajmuje kilka lub nawet kilkanaście minut więcej, niż było to kiedyś, prawdopodobnie ma się do czynienia ze zbyt małą ilością czynnika chłodzącego. Bagatelizowanie tego stanu rzeczy może z czasem przyczynić się do zniszczenia układu. Warto również wspomnieć o objawach związanych ze znacznie głośniejszą pracą całego systemu.

Świadczą one o tym, iż sprężarka przestaje pracować zgodnie z założeniami producenta i nadaje się do wymiany. Wiele problemów przysporzyć może kwestia pojawienia się w układzie grzybów oraz pleśni, które ze względu na stale podwyższoną wilgotność wewnątrz przewodów, mają tam doskonałe warunki do rozwoju. Awarię tę można rozpoznać przede wszystkim po bardzo nieprzyjemnym zapachu, wydobywającym się z nawiewów. Gdzie zatem się udać, gdy dojdzie do awarii?

Naprawa i serwis układu klimatyzacji samochodowej

Wbrew powszechnie panującej opinii układ klimatyzacji jest stosunkowo delikatnym systemem połączonych ze sobą i od siebie zależnych komponentów. Dlatego, aby cieszyć się doskonałą sprawnością techniczną, zdecydowanie warto zadbać o profilaktykę. Bez względu na to, czy zauważa się objawy, czy też nie, przynajmniej raz do roku klimatyzacja powinna zostać poddana procesowi czyszczenia oraz sprawdzenia szczelności. Stale kontrolowana powinna być także ilość czynnika chłodzącego. Jeżeli jednak dojdzie już do poważnej awarii, to niezbyt dobrym pomysłem jest próba poradzenia sobie z usterką samodzielnie. Ze względu na stopień skomplikowania układu oraz konieczność wykorzystania specjalistycznych narzędzi, nasze działania mogą przynieść efekt zupełnie odwrotny do oczekiwanego.

Naprawa klimatyzacji to wieloetapowy proces, dlatego trzeba zlecić go najbardziej doświadczonym mechanikom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Nat i Pol Mobilny Mechanik, która dzięki umiejętności podejścia do każdego ze zleceń w sposób indywidualny oraz wykwalifikowanej kadrze pracowników, wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w regionie. Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku fakt, iż w razie zaistnienia takiej konieczności mechanicy mogą wykonać usługę naprawy bezpośrednio u klienta. To doskonały sposób na to, aby zaoszczędzić swój cenny czas.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz