Artykuł sponsorowany

Po czym poznać dobre wędliny i kiełbasy?

Po czym poznać dobre wędliny i kiełbasy?

W dzisiejszych czasach dobre wędliny i kiełbasy są towarem luksusowym. W sklepach jest mnóstwo wyrobów wędliniarskich, lecz znalezienie smacznych i zdrowych produktów jest nie lada wyzwaniem. Niestety dla wielu Polaków głównym kryterium wyboru jest ciągle cena, a wielu producentów dostosowuje się do tego kosztem jakości. Po czym więc poznać dobre wędliny i kiełbasy?

Co znajduje się w przetworach mięsnych?

Ile jest mięsa w mięsie w pierwszym lepszym wyrobie wędliniarskim? Tę odpowiedź znają chyba jedynie producenci. Jednak powszechnie wiadomo, że zwykłe, tanie wędliny zawierają wiele dodatków i substancji zwiększających objętość. W ich składzie można znaleźć m.in. substancje zwiększające objętość, wodę, konserwanty, barwniki, białko sojowe.

Niepokojące jest również MOM, czyli mięso oddzielone mechaniczne. Nie jest ono produktem, które powszechnie kojarzy się z mięsem, np. kawałek karkówki, lecz wyrobem “mięsopodobnym”, który powstał przez usunięcie mięsa z tkanek przylegających do kości po odłączeniu od nich tuszy, lub tusz drobiowych, za pomocą środków mechanicznych, co prowadzi do utraty lub modyfikacji struktury włókien mięśniowych (Rozporządzenie Nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r.). W praktyce oznacza to mięso oddzielone od kości i zmielone na gładką masę. MON zwykle ma dużo tłuszczu, mało białka i sporo konserwantów (mięso rozdrobnione szybciej atakują bakterie, aby temu zapobiec, należy dodać konserwanty).

Jakie jest więc rozwiązanie, jeśli poszukujesz wędlin od dobrych producentów, takich jak zakład mięsny Szwagros sp. z o.o. Masarstwo? Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na kilka rzeczy.

Podczas zakupów zwróć uwagę na...

  • Etykietę. To bogate źródło cennych informacji. Etykiety wyrobów mięsnych są zwykle małe, ale niech to cię nie zniechęca. Zwróć uwagę, czy produkt ma w składzie dużo konserwantów, np. od E-450 do E452. Te składniki są używane, by ograniczyć wypływanie wody użytej do zwiększenia objętości. Natomiast substancje od E300 do E316 to barwniki poprawiające wygląd wędliny. Jeśli produkt ma w swoim składzie dużo “E”, lepiej z niego zrezygnować.
  • Wygląd wędlin i mięs. Po przekrojeniu dobra wędlina nie będzie się błyszczeć i nie będzie mocno wilgotna. Nienaturalne intensywnie różowy kolor jest również powodem do niepokoju.

Wyroby tak dobre, jak wędliny domowe

Szukając dobrych wędlin, możesz się również kierować renomą producenta. Na przykład zakład masarski Szwagros sp. z o.o. Masarstwo od 1998 roku zajmuje się produkcją wędlin i kiełbas opartych na staropolskich recepturach. W ofercie firmy znajdziemy m.in.: wędzonki, szynki, kiełbasy, boczki, salami, kiełbasy słoikowe. Ten producent wędlin stale podnosi jakość procesu produkcji oraz kwalifikacje personelu, aby sprostać oczekiwaniom wymagających klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz