Artykuł sponsorowany

Niepowtarzalny smak staropolski wędlin

Niepowtarzalny smak staropolski wędlin

Polskie wędliny znane są w całej Europie, a może i na świecie, ze swego wyjątkowego smaku i wysokiej jakości. Możliwości technologiczne zakładów mięsnych umożliwiają dostosowanie się do upodobań zagranicznych, a ponadto nasze niskie marże dają nam konkurencyjność na wielu rynkach poza Polską. Co jednak najważniejsze, to że nawet lokalni, polscy konsumenci stawiają naszym producentom mięs i wyrobów wędliniarskich bardzo wysokie wymagania.

Skąd bierzemy takie dobre wędliny?

Polski przemysł mięsno-wędliniarski ma duże moce przerobowe w stosunku do chłonności rynku lokalnego. Ponadto dla większości Polaków jakość spożywanego mięsa, jak i świadomość jego pochodzenia są traktowane wyjątkowo poważnie. Szanujemy tradycję, zwłaszcza kulinarną i dzięki temu przemysł mięsny u nas rozwija się bardzo dobrze. Zresztą nie tylko mięsny, ale w ogóle przemysł spożywczy to chyba najsilniejsza gałąź polskiej gospodarki. Na szczególne wyróżnienie zasługują małe rodzinne firmy wędliniarskie, które kultywują tradycję staropolskich wędzarni i oferują niepowtarzalny smak. A i kupujący przyczyniają się do takiego stanu rzeczy, skłonni udać się na zakupy nawet nieco dalej od domu i wydać więcej pieniędzy, byle tylko dostać lepszy, smaczniejszy i zdrowszy produkt. Ważne jest też dla nas pochodzenie mięsa na wędliny. Producenci z tradycyjnych wędliniarni skupują mięso od lokalnych dostawców, gdzie zwierzęta są wypasane na łąkach a zimą karmione zdrową paszą. Tradycyjne receptury wyrobu wędlin nie wymagają polepszaczy smaku, barwników ani wypełniaczy. Wyśmienity smak uzyskuje się stosując rodzime zioła jak majeranek, czosnek czy gorczyca i właśnie dzięki temu są takie wyjątkowe. Oczywiście stosuje się także sól, ale trzeba pamiętać, że sól kamienna służyła do konserwacji mięsa od wieków. Odpowiednio zakonserwowane, mogły być przechowywane przez długi czas, nie tracąc walorów smakowych. Po przyprawieniu wędliny są peklowane, suszone bądź wędzone zgodnie z instrukcjami przekazywanymi przez pokolenia znawców sztuki.

Polskie wyroby wędliniarskie na rynkach zagranicznych

Nic dziwnego, że polskie wędliny znajdują uznanie także na zagranicznych rynkach. Smak i jakość idą w parze z konkurencyjną ceną, którą dzięki niskim marżom utrzymują hurtownie mięsa, wędlin i drobiu takie jak  Joanna Sp. J. ze Szczecina. Kierunki rozwoju zakładów produkujących wędliny, w dalszej perspektywie obejmują penetrację rynków zagranicznych i szukanie partnerów handlowych, którzy będą współdziałać przy eksporcie na konkretne rynki zagraniczne. Sprzedaż wyrobów wędliniarskich lepiej się sprawdza na zachodzie Europy, gdzie sytuacja ekonomiczna jest stabilna, ale i państwa spoza Unii Europejskiej są dobrymi klientami firm z tej branży.

Opracowanie:
Szczecin, Letnia 12
tel. 91 469 14 67
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz