Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeść wyroby z gęsiny, podpowiadają specjaliści z firmy Wieczorkowscy

Dlaczego warto jeść wyroby z gęsiny, podpowiadają specjaliści z firmy Wieczorkowscy

Mięso wieprzowe i wołowe oraz drób (przede wszystkim mięso kurze), to wyroby które niewątpliwie zdominowały współczesny rynek spożywczych produktów tego typu. Nie należy jednak zapominać, że w ofercie producentów mięs i wędlin, takich jak firma Wieczorkowscy, dostępne są także wyroby z gęsiny, które, choć odrobinę zapomniane, w najmniejszym stopniu nie ustępują, a pod wieloma względami wręcz przewyższają, tradycyjne wyroby mięsno-wędliniarskie, powstałe z wołowiny, wieprzowiny lub kurczaka.

Gęś – zapomniana „królowa” polskiego stołu

Gęsina to wyjątkowe mięso, które przez wieki królowało na polskich stołach. Dziś paradoksalnie, choć Polska nadal jest największym producentem gęsiny w Europie, na statystycznego Polaka przypada jedynie około 17g gęsi rocznie, zaś ogromna większość gęsiny eksportowana jest za granicę (zwłaszcza na rynek niemiecki), gdzie stanowi ona doceniany przysmak. Na szczęście trend ten powoli zaczyna się zmieniać, a producenci mięs i wędlin, tacy jak firma Wieczorkowscy, obserwują coraz większe zainteresowanie wyrobami z gęsiny na krajowym rynku. Warto przy tym pamiętać, że w ofercie firmy Wieczorkowscy, oprócz świeżej gęsi (najbardziej soczyste mięso, charakteryzujące się doskonałymi walorami smakowymi) dostępne są również wyroby z gęsiny, gdzie wymienić tu należy przede wszystkim:

  • półgęsek wędzono-parzony lub dojrzewający - gęsia pierś ze skórą, peklowana i długo wędzona,
  • wędliny na bazie gęsiny – np. kabanosy, a nawet chorizo,
  • smalec gęsi - powstający po wytopieniu gęsiego sadła, uważany za niezwykle cenny, przy czym znalazł on zastosowanie nie tylko w kuchni, ale dzięki właściwościom leczniczym i zdrowotnym, stanowi element domowych sposobów na różnorodne schorzenia.      

Warto tu także wspomnieć, że zarówno w kraju, jak i w Europie największą popularnością cieszy się biała gęś kołudzka (znana także jako gęś owsiana), która oprócz doskonałego mięsa, charakteryzuje się dodatkowo wysoką odpornością na choroby i stosunkowo małymi wymaganiami w hodowli.

Gęsina to nie tylko wyśmienity smak

Gęsina nie bez powodu nazywana była przez wieki „królową” polskiego stołu. Wpływ na to ma przede wszystkim doskonały smak gęsi i wyrobów z gęsiny, ale nie należy zapominać, że gęsina to także mięso zdrowe, zawierające sporo wartościowych składników. Oczywiście nie da się ukryć, że gęś jest najbardziej kaloryczna w porównaniu do innych mięs drobiowych (ale mniej kaloryczna niż wieprzowina), jednakże w porównaniu z innymi gatunkami mięsa drobiowego, ma korzystniejszy skład tłuszczów, co wynika z faktu, że zawiera dużo kwasów jedno- i wielonienasyconych, kwasów omega-3 i kwasów omega-6. Kwasy te obniżają m.in. poziom złego cholesterolu we krwi oraz podwyższają poziom dobrego cholesterolu, wspomagając jednocześnie pracę mózgu i układu sercowo - naczyniowego.

Wyroby z gęsiny to także nieocenione źródło witamin A, E i B, wyróżniające się także bogactwem niacyny (witamina B3). Dodatkowo w gęsinie znajdziemy też białko, magnez, cynk, żelazo, potas i fosfor. Nie należy przy tym zapominać, że wyjątkowym wyrobem z gęsi, powstającym w firmie Wieczorkowscy, jest gęsi smalec, który oprócz tego, że doskonale nadaje się do smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach i to nie tylko mięs, ale także dań warzywnych, posiada także właściwości prozdrowotne. Oczywiście jego zastosowanie w celach leczniczych ma co prawda źródła w medycynie ludowej, jednakże walory smalcu z gęsi są do dziś uważane za bardzo skuteczne w zakresie zapobiegania miażdżycy i ochrony serca, infekcji dróg oddechowych, reumatyzmu, a także leczenia przewlekłych ran i oparzeń.


Wyroby z gęsiny to produkty, które zdecydowanie dobrze jest wprowadzić do swojej diety, zaś swoją przygodę z gęsiną warto rozpocząć od odwiedzenia firmy Wieczorkowscy oraz skosztowania dostępnych tam produktów, które powstają w oparciu o tradycyjne receptury i metody produkcyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz