Materiał Partnera

Płyty chodnikowe do ogrodu – jakie wybrać?

Płyty chodnikowe do ogrodu – jakie wybrać?

Aranżacja ogrodu musi być dobrze przemyślana, aby tworzyła przestrzeń funkcjonalną, wypoczynkową i estetycznie wykończoną. Do tyczenia ścieżek, podjazdu czy tarasu świetnie sprawdzą się płyty chodnikowe. Wbrew pozorom dostępne są one w wielu ciekawych formach i kolorystyce, dlatego za ich pomocą można urządzić efektownie prezentujący się ogród, współgrający z architekturą domu.

Płyty chodnikowe alternatywą dla kostki brukowej

Płyty chodnikowe zazwyczaj kojarzą się z przestrzenią miejską, w której stosuje się je do układania chodników i alejek. Jeszcze do niedawna to głównie kostkę brukową można było spotkać na posesjach i w ogrodach, ale ze względu na różnorodność kształtów i kolorów obecnie to płyty chodnikowe stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, gdyż oprócz tego, że wyjątkowo estetycznie się prezentują, to są trwałe i odporne na pęknięcia i działania niekorzystnych warunków zewnętrznych. W ofercie producentów prefabrykatów, jak na przykład firma PMP – Prefabrykaty można znaleźć szeroki wybór płyt chodnikowych o wysokich walorach dekoracyjnych i dobrych parametrach technicznych. Pozwala to zaaranżować ogród według własnych pomysłów.

Rodzaje płyt chodnikowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli płyt, które różnią się między sobą wielkością, kolorem, kształtem i wzorem na powierzchni. Wśród najczęściej spotykanych można wyróżnić:

  • Płyty o gładkiej powierzchni, które stanowią uniwersalny element pasujący do każdego ogrodu.
  • Płyty imitujące kamień, deski i inne tworzywa. Ten model wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi, dlatego może stanowić element dekoracyjny ogrodu. Takie płyty są chętnie wybierane do układania tarasów i ścieżek.
  • Płyty ażurowe posiadające otwory, które często zasypuje się ozdobnymi kamyczkami lub ziemią wysianą trawą. Sprawdzą się do budowy podjazdów, ale także jako dekoracyjna ścieżka w ogrodzie.
  • Płyty chodnikowe płukane, charakteryzujące się chropowatą powierzchnią. Będą współgrały z nowoczesną architekturą budynku oraz ogrodem zaaranżowanym w minimalistycznym stylu.

Poszczególne rodzaje płyt można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc tym samym niespotykany efekt w ogrodzie i na posesji.

Pielęgnacja płyt chodnikowych

Płyty chodnikowe są narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz intensywną eksploatację, dlatego należy o nie dbać, aby jak najdłużej zachowały swój pierwotny wygląd. Niektórzy producenci zalecają ich okresową impregnację, ale w większości przypadków wystarczy ograniczyć się do usuwania chwastów wystających pomiędzy szczelinami i okazjonalnego przepłukania wodą. Jest to szczególnie ważne na podjazdach, gdzie wycieki płynów eksploatacyjnych z auta mogą pozostawić trwałe plamy na powierzchni płyt.
Opracowanie:
Hajdaszek 31
tel. 604 446 884
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz