Artykuł sponsorowany

Planowane zmiany w podatku VAT

Planowane zmiany w podatku VAT

Podatek od towarów i usług, zwany VAT-em jest podatkiem pośrednim, który określa się jako daninę od wartości dodanej. Obciążony nim jest nabywca towaru lub usługi (jest on wliczony w końcową cenę). Podatek nakładany jest na każdą sprzedaż produktu w procesie produkcji i dystrybucji. Jakie zmiany w zakresie podatku VAT niedługo wejdą w życie? Sprawdź!

Zmiany w VAT w 2019 roku

Rok 2019 niesie za sobą sporo zmian w prawie podatkowym. Poniżej prezentujemy te najważniejsze.

  • Skrócenie czasu korekty zapłaconego od wartości faktury podatku. Wcześniej ulgę na tzw. Złe długi sprzedawca musiał czekać 150 dni. Wprowadzone zmiany skrócają ten czas do równych 3 miesięcy. Jeśli w tym czasie faktura nie zostanie poprawnie rozliczona, system automatycznie naniesie taką korektę.
  • Kolejnym atutem procesu cyfryzacji jest to, że od stycznia 2019 roku nie będziesz musiał składać umotywowanego wniosku o zwrot podatku, lub jego przyśpieszony termin. Podczas wypełnianie deklaracji, będziesz miał możliwość zaznaczyć odpowiednie okienko
    w systemie.
  • 18 kwietnia w życie wejdzie elektroniczna faktura ustrukturyzowana. Wszystkie instytucje publiczne do tego czasu będą musiały przygotować się na przyjmowanie i przetwarzanie
    e-faktur. Przedsiębiorcy natomiast będą mogli wystawiać takie faktury, generowane przez zewnętrzne serwisy, które działają w oparciu o unijne wytyczne.

Mechanizm podzielonej płatności obowiązkowy?

W branży podatkowej od kilku miesięcy mówi się przede wszystkim o planach wprowadzenia  obowiązkowego rozwiązania split-payment w Polsce. Po uzgodnieniu sprawy z Komisją Europejską, Ministerstwo Finansów planuje  wprowadzić to w życie 1 marca 2020 roku.

Należy przypomnieć jednak, że nie jest to żadna nowość. Mechanizm podzielonej płatności został wprowadzony jako dobrowolny ponad rok temu. Jego zadaniem jest walka z możliwymi nadużyciami w zakresie VAT - zaznacza ekspert z biura rachunkowego Micash.

Cały mechanizm polega na tym, że nabywca może podzielić kwotę, wpłacając należność netto na rachunek sprzedawcy, a kwotę VAT na specjalny rachunek VAT-owy. Takie działanie ma na celu uniknięcie ewentualnych sankcji wynikających z przepisu o solidarnej odpowiedzialności,
w sytuacji w której sprzedawca nie wpłaci należnego VAT-u do urzędu skarbowego.

Obowiązkowy split-payment to także wyzwanie dla biur rachunkowych. Swoje oferty będą musiały poszerzyć o nowe sposoby rozliczeń faktur i wzory dokumentów, które będą uwzględniać mechanizm podzielonej płatności.  Do tego rozwiązania prężnie przygotowują się także banki funkcjonujące w Polsce. Przedsiębiorcy oprócz ROR-u, będą zobligowani do posiadania osobnego konta VAT – będzie ono zakładane przez bank bezpłatnie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz