Artykuł sponsorowany

Pierwszy trymestr ciąży – na co zwracać uwagę

Pierwszy trymestr ciąży – na co zwracać uwagę

Dziewięć miesięcy, jakie trwa ciąża to okres, w którym kobieta musi szczególnie dbać o swoje zdrowie – jej ciało nie jest już wyłącznie tylko jej, ale mieści w sobie nowe życie. Kluczowym dla bezpieczeństwa jej i dziecka jest pierwszy trymestr, czyli dziewięć tygodni od momentu zajścia w ciążę. W tym okresie bardzo łatwo o poronienia – czasem, nawet zanim ciąża zostanie potwierdzona.

Potwierdzenie testu

Nim wywrócimy nasze życie do góry nogami, by jak najlepiej przygotować się do przyjścia dziecka na świat, musimy upewnić się, że rzeczywiście jesteśmy w ciąży. Objawy takie, jak poranne nudności i wymioty, brak miesiączki, ból piersi, wzmożone oddawanie moczu, zmęczenie i omdlenia, a także niechęć do niektórych pokarmów są dość silnym sygnałem, że możemy spodziewać się dziecka, jednak to nie wystarczy.

Test ciążowy zakupiony w aptece to dobry pierwszy krok. Pamiętajmy jednak, aby wykonać ich kilka i tylko zgodnie z instrukcją – najlepiej rano, to daje najbardziej wiarygodny wynik.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wizyta u lekarza ginekologa. Usługi w zakresie ginekologii i położnictwa świadczy dr nauk med. Marek Jawornik.

Stwierdzenie ciąży może być wykonane na kilka sposobów. Na początek jednak ginekolog zbiera wywiad dotyczący stanu zdrowia, cyklu miesiączkowego i ostatniego krwawienia oraz ewentualnych poprzednich ciąż i porodów.

Przypuszczenia co do ciąży można potwierdzić poprzez wykonanie badania ginekologicznego przez pochwę. Jest to jednak niemożliwe w przypadku ciąży mniejszej niż 5-6 tygodni lub u pacjentek o obfitej warstwie tkanki tłuszczowej.

Innym sposobem będzie wykonanie próby jakościowej, rzadko ilościowej, gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi. Stwierdzenie ciąży jest również możliwe za pomocą przeprowadzonego badania USG. Nie może ono jednak być wykonane wcześniej niż po 6 tygodniu ciąży – za początek przyjmujemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki – ponieważ sprzęt nie będzie w stanie pokazać pęcherzyka ciążowego lub zarodka.

Pierwsze trzy miesiące

Lista badań, jakie należy wykonać w trakcie pierwszego trymestru ciąży, jest długa, ale konieczna. Pełnych informacji na temat ich charakteru oraz częstotliwości wykonania udzieli nam lekarz zajmujący się prowadzeniem ciąży. Pamiętajmy też, aby pilnować regularnych wizyt, a badania kontrolne wykonywać średnio co cztery tygodnie.

W trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży wykonać musimy wykonać:

  • morfologię krwi,
  • badanie poziomu glukozy,
  • odczyn Wassermana,
  • badanie grupy krwi i oznaczyć czynnik Rh,
  • badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy,
  • badania prenatalne w postaci biopsji kosmówki i testu PAPP-a,
  • badanie przeciwciał w kierunku cytomegalii,
  • ogólne badanie moczu,
  • cytologię,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • badanie przeciwciał anty-D,
  • badanie obecności przeciwciał przeciw różyczce.

Nie zapominajmy też o zmianie trybu życia w czasie ciąży – zdrowej diecie, całkowitej rezygnacji z używek i unikaniu nadmiernego wysiłku fizycznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz