Nieregularne miesiączki, nadwaga i problemy z cerą? Zbadaj hormony

Nieregularne miesiączki, nadwaga i problemy z cerą? Zbadaj hormony
Otyłość, trądzik czy tłusta cera stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Jeśli oprócz powyższych objawów pojawiają się nieregularne cykle miesiączkowe, może to oznaczać zaburzenia gospodarki hormonalnej. Powyższe symptomy w połączeniu z pojawieniem się nadmiernego owłosienia mogą świadczyć również o wystąpieniu zespołu wielotorbielowatości jajników. Wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza w celu zdiagnozowania problemu.

Zespół wielotorbielowatości jajników

Za wystąpienie zespołu, zwanego również od lekarzy, którzy jako pierwsi go opisali, zespołem Steina-Leventhala, odpowiadają zaburzenia endokrynologiczne oraz metaboliczne. Przyczyną schorzenia mogą być również uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe. U podłoża choroby leży nadprodukcja androgenów oraz LH. Nadmiar hormonów męskich może stać się przyczyną pojawienia hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia, zmiany tembru głosu na niższy, a nawet zmiany proporcji ciała lub łysienia typu męskiego. Zespół wielotorbielowatości polega na nieprawidłowym przebiegu cyklu owulacyjnego. Pęcherzyk Graffa nie uwalnia komórki jajowej, a zamiast pojawiającej się w prawidłowym cyklu plamki żółtej w jajniku zaczynają narastać torbiele. W leczeniu mogą być stosowane zarówno leki obniżające poziom hormonów, przywracające prawidłową owulację, jak i leczenie laparoskopowe w celu usunięcia torbieli (źródło: hormonalny.pl ).

Otyłość a zaburzenia hormonalne

Zdarza się, że otyłość nie jest efektem nieprawidłowego stylu życia, lecz u jej podłoża leżą przyczyny zaburzeń hormonalnych. Należą do nich między innymi niedoczynność tarczycy lub zespół Cushinga. Jeżeli otyłości towarzyszą takie objawy jak zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów i łamliwość paznokci, ogólne wyczerpanie lub nadmierna senność należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Może się bowiem okazać, że przyczyną jest niedoczynność tarczycy.

W przypadku zespołu Cushinga oprócz charakterystycznej otyłości (tkanka tłuszczowa pojawia się na twarzy, pod obojczykami, na karku, a ręce i nogi są szczupłe) mogą wystąpić między innymi: nadciśnienie tętnicze, stany depresyjne lub bezsenność. Takie objawy mogą świadczyć o nadprodukcji kortyzolu przez nadnercza. Postawienie prawidłowej diagnozy i znalezienie przyczyn wystąpienia nadmiernego przyrostu wagi ciała możliwe jest tylko na podstawie drobiazgowych badań i ich oceny przez lekarza specjalistę.

Hormonalne podłoże problemów skórnych

W okresie dojrzewania u wielu osób w wyniku „burzy hormonalnej” pojawiają się problemy z tłustą cerą i trądzikiem. Jednak z czasem, po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej, objawy te ustępują. Pojawienie się w późniejszym etapie życia trądziku może natomiast świadczyć o podwyższonym poziomie testosteronu lub niedoborze estrogenów. Z kolei przyczyną pojawienia się trądziku różowatego i zbyt suchej skóry mogą być nieprawidłowe proporcje między progesteronem a estrogenami. Niedoczynność kory nadnerczy uwidacznia się poprzez wystąpienie przebarwień. Na skórze pojawiają się brązowe plamy w zgięciach łokci i kolan, a karnacja staje się ciemniejsza.

Wszelkie niepokojące objawy takie jak problemy z cerą, nadwaga lub zaburzenia miesiączkowania powinny być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Dlatego warto wówczas zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ może się okazać, że przyczyną jest nieprawidłowy poziom hormonów.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz