Artykuł sponsorowany

Zabiegowe leczenie ektopii

Zabiegowe leczenie ektopii

Plamienia lub krwawienia między miesiączkami, a także podczas stosunku to objawy, których kobiety nie powinny bagatelizować. Mogą one wskazywać na tzw. ektopię endometrialną zwaną inaczej endometriozą szyjki macicy. Jej leczenie jest stosunkowo proste, a komfort życia pacjent szybko zostaje przywrócony. Wizyta u ginekologa jest jednak bardzo ważna. Niekiedy ektopia cechuje się podobnymi objawami co nowotwory.

Czym jest schorzenie zwane ektopią?

Ektopia to schorzenie, które ma postać krwawiących niekiedy pieczących oraz bolesnych zmian, które niejednokrotnie mogą być bez badania kolposkopowego uznane za objaw rozwijającego się nowotworu. Endometrioza szyjki macicy nie jest jednak groźna, a dotyczy przede wszystkim nieprawidłowego umiejscowienia elementów błony śluzowej macicy. Przy ektopii uszkodzona jest jej powierzchnia. Jakie są jednak jej przyczyny?

Przede wszystkim opisywane schorzenie może być wynikiem powikłań po zabiegach diagnostycznych oraz po operacjach. Niekiedy pojawia się także po ciąży lub po wyłyżeczkowaniu kanału szyjki i jamy macicy. Wielokrotnie u pacjentek stwierdza się także ektopię wrodzoną, która niestety nawraca i wymaga powtarzania zabiegów leczenia.

Na szczęście schorzenie to oprócz dyskomfortu związanego z krwawieniem nie jest niebezpieczne dla zdrowia kobiety, o ile pacjentka zgłosi problem ginekologowi. Przewlekła ektopia prowadzić może bowiem do infekcji intymnych. Istotne jest zatem konsultowanie się z takimi specjalistami jak Ginekolog Jarosław Ciuńczyk, którego gabinet ginekologiczny i położniczy działa w Olsztynie.

Leczenie ektopii

Leczenie ektopii rozpoczyna się od wziernikowania szyjki macicy, czyli jej obrazowego badania. Pomaga to w wyeliminowaniu podejrzenia nowotworu oraz we wdrożeniu odpowiedniej kuracji. Leczenie najczęściej związane jest z usunięciem zmian chorobowych. Odbywa się to w warunkach zabiegowych. U niektórych pacjentek wystarczy jedna wizyta, a u innych – przy wielu ogniskach endometriozy – należy zastosować dłuższą terapię.

Jak już wspomniano, zabieg polega przede wszystkim na usunięciu zmian. Wykorzystuje się do tego między innymi laseroterapię, czyli niszczenie komórek gruczołowych wiązką lasera. Niekiedy stosowana jest także kriokoagulacja zwana po prostu zamrażaniem. W nielicznych przypadkach i przy metodzie elektrokoagulacji wymagane jest znieczulenie ogólne.

Sam zabieg niezależnie od metody trwa kilkanaście minut i przeprowadzany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Warto zatem zgłaszać się do dobrych specjalistów, którzy wypiszą przekaz na zabieg bez zbędnego oczekiwania. Rekonwalescencja nie jest bowiem długa, a pacjenta po krótkiej obserwacji wypisywana jest do domu. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz