Udar słoneczny u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Udar słoneczny u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Dzieciaki uwielbiają lato. Mogą poszaleć na dworze, pójść na basen i pobawić się na placu zabaw. Upały jednak mogą być dla maluchów niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, by latem ubierać dziecko odpowiednio i dbać, by piło wodę. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy udaru słonecznego u dzieci i niemowląt. Sprawdź, jak postępować w przypadku udaru cieplnego i jak szybko zareagować.

Strony www Strony www

Jakie są przyczyny udaru słonecznego u dzieci?

Przyczyną udaru słonecznego zarówno u dzieci, jak i dorosłych jest przegrzanie organizmu, które spowodowane jest działaniem wysokiej temperatury. Ciało po wpływem nadmiernego ciepła pochodzącego ze zbyt długiej ekspozycji na słońcu nie jest w stanie oddać go do otoczenia. Mocne nasłonecznienie głowy i karku powoduje przekrwienie opon mózgowych oraz mózgu.

Należy pamiętać, że udar słoneczny u małych dzieci jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ maluchy nie mają jeszcze włosów, które stanowiłyby naturalną ochronę cienkiej pokrywy czaszki. W czasie upałów dzieci obowiązkowo powinny mieć na głowie czapkę lub chustkę. Poza tym maluchy nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów termoregulujących, co sprawia, że wzrasta u nich ryzyko przegrzania.

Jakie są przyczyny udaru słonecznego u niemowlaka?

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, bezpośrednią przyczyną udaru słonecznego u dzieci, w tym niemowląt, jest przede wszystkim brak wykształconej zdolności do chłodzenia organizmu pod wpływem przegrzania. Dodatkowo w przypadku niemowląt, zachodzi jeszcze inne ryzyko.

Wielu nieświadomych rodziców, by ochronić dziecko przed szkodliwym promieniowaniem, przykrywa wózek pieluszką tetrową lub kocykiem. Jest to bardzo nieodpowiedzialne działanie, ponieważ temperatura w wózku wzrasta, nie ma dostępu do świeżego powietrza, a to już pierwszy krok to przegrzania dziecka. Lekarze zaczęli określać takie zjawisko jako pieluszkowy udar cieplny.

Jakie są objawy udaru cieplnego u dzieci?

Jednym z głównych objawów udaru słonecznego u dziecka jest wysoka gorączka, która powinna zaniepokoić rodzica. W takim przypadku należy szybko zgłosić się do przychodni. Poza tym mogą pojawić się zawroty i bóle głowy. Maluch staje się płaczliwy, apatyczny, zaniepokojony. Skóra może stać się zaczerwieniona, dziecko zaczyna odczuwać dreszcze, jednak nie poci się i nie oddaje moczu. Mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności.

W  przypadku pieluszkowego udaru cieplnego rodzic może zaobserwować suchość i zaczerwienienie skóry maluszka, przyspieszony oddech. Dziecko staje się niespokojne, może zacząć wymiotować. W takim przypadku należy szybko skontaktować się z lekarzem.

Udar słoneczny u dziecka – leczenie, postępowanie

Udar od słońca jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia i życia, dlatego niezbędne jest natychmiastowe działanie. Co robić w przypadku udaru słonecznego u dziecka? Zanim na miejscu zjawi się pogotowie, należy umieścić dziecko w cieniu w bezpiecznej pozycji. Koniecznie należy zdjąć lub przynajmniej rozpiąć ubranie. Pomóc może masaż rąk i nóg w celu poprawy krążenia. Jeśli maluch jest w stanie przyjąć płyn, trzeba go stopniowo nawadniać. Gdy jest taka możliwość, należy zmoczyć materiał w zimnej wodzie i ochładzać ciało, jednak nie wolno robić tego gwałtownie! Nagłe zmiany temperatury mogą jedynie pogorszyć stan i doprowadzić do szoku termicznego.

Jak zapobiegać udarowi słonecznemu u dziecka?

Przede wszystkim nie przegrzewaj malucha. W upalne dni nie zasłaniaj wózka kocem lub pieluchą tetrową. Ubieraj dziecko w przewiewne i lekkie ubrania, a na główkę zakładaj chustkę, czapkę lub kapelusz. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Picie wody i innych płynów w ciągu dnia latem to konieczność.

Poznaj objawy udaru słonecznego u dorosłych

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży