Artykuł sponsorowany

Pandemia COVID-19 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?

Pandemia COVID-19 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?

Rok 2020 z pewnością nie zostanie zapamiętany przez historię jako specjalnie udany. Rozprzestrzeniająca się po całym świecie epidemia koronawirusa przyczyniła się nie tylko do śmierci tysięcy osób, ale także do znacznego zahamowania gospodarki. Wielu przedsiębiorców w związku z obostrzeniami stanęło na skraju bankructwa. Nie dziwi zatem fakt, że rząd zdecydował się na udzielenie doraźnej pomocy finansowej. Na co zatem mogą liczyć właściciele firm?

Jak wirus wpłynął na gospodarkę?

Aby uniemożliwić wirusowi rozprzestrzenianie się, trzeba ograniczyć kontakty między nosicielami. Dlatego też jednym z pierwszych pomysłów na zrealizowanie tego celu, stało się tzw. zamrożenie gospodarki. Proces ten zakłada ograniczenie lub całkowite wstrzymanie prowadzenia działalności. I choć kryzys związany z pandemią w pewnym sensie dotknął wszystkich, to są jednak branże, które odczuły go zdecydowanie najbardziej. Mowa tutaj przede wszystkim o gastronomii, handlu detalicznym, fitnessie i siłowniach, a także o turystyce. Jak pokazują dotychczas przeprowadzone badania, obroty niektórych punktów usługowych, w skali zaledwie kilku miesięcy, spadły o ponad 90%.

Taki stan rzeczy przyczynił się oczywiście do utraty płynności finansowej, co dla firm, które mają zaciągnięte np. kredyty, wiąże się z wręcz katastrofalnymi konsekwencjami. Aby nie doprowadzić do utraty pracy przez miliony osób, polski rząd zdecydował się na stworzenie programu pomocy – lepiej znanego pod nazwą tarczy antykryzysowej. W ujęciu teoretycznym wszystko prezentowało się doskonale. Rzeczywistość udowodniła jednak, że z praktyczną realizacją do dzisiaj bywa bardzo różnie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tarcza antykryzysowa – dlaczego warto skorzystać z pomocy biur rachunkowych?

Już na samym początku okazało się, że system zaproponowany przez polityków jest całkowicie niewydolny. Przedsiębiorcy, którzy zgłosili się z prośbą o udzielenie pomocy finansowej, na samo rozpatrzenie wniosku oczekiwali nawet kilka tygodni. Do rzadkości nie należały również przypadki, w których środki docierały dopiero po kilku miesiącach. Czas ten mógł ulec dodatkowemu wydłużeniu wtedy, kiedy dokumentacja została wypełniona w sposób błędny. Wówczas cały proces należało po prostu powtórzyć.

Jako że treści zamieszczone we wnioskach nie dla każdego muszą być w pełni zrozumiałe, przed ich wysłaniem warto skonsultować się z pracownikami dobrego biura rachunkowego takiego jak Taxes, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania. Porady specjalistów mogą okazać się również nieocenione na innych płaszczyznach. Fachowcy zweryfikują m.in. to, czy prowadzona przez nas działalność w ogóle kwalifikuje się do skorzystania z konkretnej formy pomocy proponowanej przez państwo. To bardzo istotne, ponieważ ubieganie się np. o środki, które przedsiębiorcy nie przysługują, ma prawo zostać potraktowana jako próba wymuszenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz