Materiał Partnera

Oznakowanie i sprzęt przeciwpożarowy – jak zabezpieczyć budynek?

Oznakowanie i sprzęt przeciwpożarowy – jak zabezpieczyć budynek?

Pożar to jedno z najpoważniejszych i stosunkowo często przytrafiających się zagrożeń w budynkach użytkowych. Ogień może być niezwykle niszczycielski i groźny zarówno dla życia użytkowników obiektu, jak i znajdującego się w nim mienia. Z tego względu należy zadbać o właściwą ochronę, którą uzyskać można m.in. poprzez odpowiednie oznakowanie i umieszczenie sprzętu przeciwpożarowego w wybranych miejscach.

Gaśnica i hydrant

Jedną z najpopularniejszych metod gaszenia pożarów w budynkach jest wykorzystanie do tego celu gaśnicy. Specjalny środek gaśniczy zapewnia wysoką skuteczność, a dzięki pienieniu proszku i jego stopnieniu do ognia nie dociera tlen, co doprowadza do ugaszenia pożaru. Gaśnicę warto zakupić w profesjonalnym sklepie ze sprzętem przeciwpożarowym, gdzie sprzedawca z odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami doradzi wybór modelu doskonale sprawdzającego się w konkretnym budynku. Gaśnice nie są jednak jedynym rodzajem zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów użytkowych.

Dobrym pomysłem jest bowiem również uwzględnienie hydrantów wewnętrznych, które umieszcza się w specjalnie przystosowanej do tego celu szafce. Znajdująca się na ścianie powinna być łatwo dostępna i widoczna, co pozwoli szybko rozpocząć gaszenie ognia strumieniem wody. Hydranty i gaśnice można zakupić proponuje swoim klientom PPHU Komplex – firma ta w swojej rozbudowanej ofercie posiada zarówno sprzęt przeciwpożarowy, jak i właściwe oznakowanie umożliwiające łatwą ewakuację i nie tylko. Jakie dokładnie elementy tego typu znaleźć można w asortymencie?

Oznakowanie kluczowe w szybkim gaszeniu pożaru

Ustalenie źródła pożaru pozwala skutecznie rozprawić się z ogniem, jednak wymagane jest do tego użycie m.in. wspomnianego już sprzętu przeciwpożarowego. Nierzadko jednak w tak trudnych i stresujących warunkach niełatwo jest zlokalizować hydrant czy gaśnicę. W tym celu we wnętrzach budynków montuje się czytelne oznakowanie wskazujące miejsca, w których znajduje się sprzęt przeciwpożarowy. Nie należy zapominać także o znakach ewakuacyjnych w charakterystycznych, biało-zielonych barwach.

Oznaczony powinien być zarówno hydrant, jak i gaśnica. Znaki ochrony przeciwpożarowej wskazują także drzwi ppoż., specjalny wyłącznik prądu czy lokalizację przycisku alarmowego. Warto zatem wdrożyć takie zabezpieczenia do budynku. Obiekt użytkowy, w którym znajdują się gaśnice czy hydranty w połączeniu z odpowiednim oznakowaniem przeciwpożarowym, jest o wiele bezpieczniejszy dla użytkowników i otoczenia. W przypadku pożaru pozwala na szybką ewakuację oraz łatwe odnalezienie sprzętu ppoż. pomocnego w gaszeniu ognia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz