Artykuł sponsorowany

Kryteria doboru sprzętu gaśniczego

Kryteria doboru sprzętu gaśniczego

Dobór sprzętu gaśniczego do konkretnych wymagań określonego budynku mieszkalnego lub biurowego to zadanie niełatwe. Trzeba brać pod uwagę obostrzenia prawne i względy praktyczne, a to nie zawsze jest dla wszystkich jasne. Jak podjąć dobrą decyzję w zakresie wyboru gaśnic? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym rozwiejemy Twoje wątpliwości.


Co zalicza się do sprzętu gaśniczego?

Sprzęt przeciwpożarowy to między innymi:

  • gaśnice i urządzenia gaśnicze,
  • hydranty,
  • agregaty gaśnicze,
  • worki ewakuacyjne,
  • koce gaśnicze.

Najczęściej zarządcy obiektów stoją jednak przed trudnym zadaniem doboru właściwej gaśnicy. W asortymencie przedsiębiorstw sprzedających sprzęt przeciwpożarowy, takich jak Sprzęt-Poż, znajduje się wiele rodzajów tych urządzeń.


Czym jest gaśnica i jakie są jej rodzaje?

Gaśnica to specjalistyczne urządzenie w czerwonym opakowaniu, przeznaczone do gaszenia pożarów. Innym typem sprzętu są już agregaty gaśnicze, które składają się z większej liczby gaśnic i są zaopatrzone w jedną dyszę.

Już na etapie zakupu można zweryfikować to, czy produkt spełni Twoje wymagania. Przeznaczenie i zasady użycia gaśnicy są zawsze ujęte na etykiecie na obudowie. Gaśnice przybierają różne kształty i mogą być wypełnione różnymi substancjami – z tego powodu, w celu rozróżnienia, wprowadzono ogólnoeuropejskie oznaczenia literowe.  

  • Gaśnice typu A: wykorzystywane przy paleniu się ciał stałych, takich jak guma, papier, drewno.
  • Gaśnice typu B: wykorzystywane przy paleniu się cieczy (smoła, paliwo, olej) i topniejących ciał stałych.
  • Gaśnice typu C: wykorzystywane przy pożarach gazów palnych, takich jak metan, propan, acetylen.
  • Gaśnice typu D: wykorzystywane przy paleniu się metali palnych, takich jak uran lub magnez.
  • Gaśnice typu F: wykorzystywane w przypadku łatwopalnych środków gotujących, takich jak kuchenne oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce.

Innym rozróżnieniem będzie rodzaj środka gaśniczego, jakim wypełniona jest gaśnica. Gaśnice wodne nie sprawdzają się w każdym przypadku. Natomiast bardzo często korzysta się z gaśnic proszkowych, przeznaczonych – ogólnie rzecz ujmując – do gaszenia pożarów typu ABC.  Z kolei gaśnice śniegowe wykorzystuje się go poskramiania pożarów BC oraz do gaszenia urządzeń będących pod napięciem.


Działaj zgodnie z przepisami

Każdy obiekt musi być obowiązkowo zabezpieczony podręcznym sprzętem gaśniczym. W innym przypadku nie tylko zagrażamy bezpieczeństwu, ale też narażamy się na kary finansowe za nieprzestrzeganie norm przeciwpożarowych w miejscach publicznych i mieszkalnych.

Najważniejsza zasada, jaką powinieneś się kierować przy wyborze właściwego sprzętu gaśniczego, jest taka: działaj w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Dobór i rodzaj dostępnych na rynku rozwiązań reguluje art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. nr 147 poz. 1229).

Jedna jednostka sprzętu o masie środka gaśniczego 2 kg powinna przypadać na każde 100 m2 obiektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz