Materiał Partnera

Opony zimowe i letnie czy wielosezonowe?

Opony zimowe i letnie czy wielosezonowe?
Opona jest jednym z najważniejszych komponentów wyposażenia każdego samochodu. To tak naprawdę jedyny element, który bezpośrednio styka się z nawierzchnią drogi. Opony nie odpowiadają jedynie za komfort jazdy, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo. Powinny być dopasowane do zaistniałych warunków. Co trzeba wiedzieć o oponach i czy warto postawić na ogumienie wielosezonowe?

Opony letnie i zimowe

Zasadniczo można wyróżnić dwa sezony, które wymagają zastosowania specjalistycznie dopasowanych opon. Mowa tu oczywiście o sezonie zimowym oraz letnim. Czym tak naprawdę różnią się od siebie poszczególne typy ogumienia? Pierwszą i najbardziej widoczną różnicą jest oczywiście kształt bieżnika. W oponach zimowych projektowany jest on raczej z myślą o skutecznym odprowadzaniu śniegu, co ma wpływ na przyczepność. Bieżnik w oponach letnich zapewnia za to doskonałe odprowadzenie wody deszczowej. Nie można pominąć także kwestii twardości mieszanki, z której wytwarzane są opony.

Opony zimowe wykonywane są z mieszanki miękkiej, a letnie, z twardej. Wszystko to uwarunkowane jest konkretnymi warunkami atmosferycznymi, panującymi w danym okresie. Choć sprawa ta ciągle poddawana jest w dyskusję, rację mają wszyscy ci, którzy decydują się na wymianę opon we właściwym okresie. Aby tego dokonać, wystarczy udać się do polecanego wulkanizatora. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Serwis Opon, która dzięki swojemu doświadczeniu zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najrzetelniejszych w skali całego regionu. A jak sprawa wygląda w przypadku opon wielosezonowych?

Opony wielosezonowe – co warto wiedzieć?

Aby w pełni zrozumieć to, w jaki sposób funkcjonują opony wielosezonowe, należy uświadomić sobie fakt, że powstały one jako kompromis. Co to konkretnie oznacza? Tak jak opony zimowe będą świetnie spisywały się na śniegu i fatalnie na rozgrzanym asfalcie, a opony letnie będą idealne na suchą nawierzchnię i wręcz nie do użycia na śniegu, tak opony wielosezonowe dla poszczególnych różnic będą wykazywały wartości średnie. Nie oznacza to oczywiście, że nie mają one żadnych zalet. Wręcz przeciwnie. Każdy ich właściciel może spokojnie przejechać kilka pełnych sezonów bez konieczności wydawania pieniędzy na wymianę opon.

Niemniej jednak oszczędności te nie będą tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Otóż dlatego, że ze względu na uniwersalność opony wymaga ona skomplikowanego procesu produkcji, a co za tym idzie, cena zakupu jest odczuwalnie wyższa. W razie wątpliwości co do tego, jaką oponę wybrać, zawsze warto zasięgnąć rady specjalisty.

Opracowanie:
Poznań, Kowalewicka 69
tel. 516 091 383
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz